ZDIEĽAŤ

Už ste niekedy sledovali, ako kolónia mravcov spolupracuje? Každý mravec môže sám zdvihnúť až 5 000-násobok svojej telesnej hmotnosti, ale keď sa táto sila aplikuje v mierke proti spoločnému cieľu, je pracovná sila neporaziteľná. Pri vytváraní aplikačnej platformy AXIS Camera Application Platform (ACAP) pred viac ako desiatimi rokmi spoločnosť Axis v mnohých ohľadoch uplatňovala rovnaké princípy, pričom uznala výhody využitia sily a tvorivosti vývojárov pri vytváraní inovatívnych riešení.

O pôvode a vývoji tohto priekopníckeho projektu a nádejách na jeho budúcnosť sme hovorili s Andersom Johanssonom, globálnym produktovým manažérom v spoločnosti Axis.

Axis ACAP je otvorená aplikačná platforma, ktorá vývojárom umožňuje vytvárať aplikácie, ktoré je možné sťahovať do celého radu zariadení Axis – od sieťových kamier po videorekordéry. Dnes ACAP umožňuje komukoľvek vyvíjať širokú škálu aplikácií pre produkty Axis s cieľom vylepšiť riešenie dohľadu, poskytnúť výkonnú analýzu, rozšíriť funkčnosť a zvýšiť efektivitu podnikania.

Technické prostriedky potrebné na vývoj aplikácií ACAP, t. j. Súprava ACAP Software Development Kit (SDK), dokumentácia, kompilátory atď., sú k dispozícii v komunite vývojárov Axis, ktorá je otvorená pre všetkých vývojárov a je bezplatná. Spoločnosti s komerčne dostupnými softvérovými aplikáciami sa môžu pripojiť k programu Axis Application Partner (ADP), ktorý poskytuje prístup k ďalším zdrojom, ako je napríklad nástroj na ochranu proti kopírovaniu a možnosť propagácie ich aplikácií ACAP na webových stránkach Axis.

Kde to celé začalo

„ACAP sme vytvorili v roku 2009, v čase, keď otvorený prístup k rozvoju v bezpečnostnom priemysle jednoducho neexistoval. Dá sa jednoznačne povedať, že Axis bol priekopníkom.“ hovorí Anders.

Spoločnosť Axis mala vždy partnerský program. Podpora spolupráce v rámci jej siete je od začiatku dôležitou súčasťou filozofie spoločnosti. To zahŕňa dodávateľské reťazce, rovnako ako vývoj riešení, distribúciu a predaj.

„Ako prvý krok pri vytváraní ACAP sme pozvali osem alebo deväť partnerov do centrály spoločnosti, aby sme prediskutovali, čo by bolo potrebné, aby partneri mohli vytvárať aplikácie, ktoré by mohli bežať na zariadeniach Axis. Počas intenzívneho týždňa stretnutí, rozhovorov, kódovania a testovania, sme sa pokúšali nájsť ten správny prístup, “ hovorí Anders.

V tom čase bol v priemysle veľký dopyt po videoanalýze. Rastúci počet dodávateľov vyvinul hardvérové ​​zariadenia, ktoré umožňovali analýzu videa, ktoré sa zvyčajne zakladali na uzavretom ekosystéme a v čase, keď sa video analytika snažila vykonávať skôr na strane servera ako v samotnom zariadení. Prvá verzia ACAP bola tiež zameraná na analýzu videa v súlade s požiadavkami trhu, kde vývojári hľadali najúčinnejšie spôsoby spracovania videa čo najefektívnejšie.

Rast ACAP a posun od video analytiky

Za posledných 11 rokov sa počet aktívnych vývojárov používajúcich ACAP zvýšil desaťnásobne v porovnaní s prvým týždňom, keď bol vytvorený ACAP. K tomuto rastu prispelo množstvo faktorov, jedným z hlavných je technologický vývoj, ktorý podstatne zvýšil kvalitu sieťových kamier a ďalších senzorov.

Zdanlivo malé vývojové trendy sa stali bodom zvratu pre významný vývoj aplikácií, ako vysvetľuje Anders.

Princíp ACAP spočíva v tom, že dávame kreatívnym ľuďom príležitosť vyvíjať aplikácie, ktoré najlepšie využívajú našu technológiu.

„Kamery dokázali zistiť, či je niečo osoba alebo predmet. To samo osebe je užitočné, ale skutočná hodnota prichádza pri vypracovaní spôsobu, ako tieto znalosti uplatniť v konkrétnych situáciách, “dodáva Anders.

Otvorenosť je súčasťou DNA spoločnosti AXIS. Stále viac a viac štandardných rozhraní API sú k dispozícii na použitie s ACAP.

Potenciál aplikácií

„Dúfame, že sme dosť pokorní, aby sme vedeli, že nepoznáme všetky odpovede alebo vždy máme tie najlepšie nápady! Princípom ACAP je, že dávame čo najväčšiemu počtu inteligentných a kreatívnych ľudí príležitosť vyvíjať aplikácie, ktoré najlepšie využívajú našu technológiu, prinášajú zákazníkom pridanú hodnotu a umožňujú partnerom rozvíjať svoje podnikanie.“

Budúcnosť ACAP

ACAP naďalej rastie a vyvíja sa. Zrýchľujúci sa vývoj v oblasti technológií otvára množstvo príležitostí pre inovatívny vývoj aplikácií, zatiaľ čo súvisiaci rast v tomto odvetví ako celku priťahuje rastúci počet nových vývojárov.

„Neustále sa zameriavame na zvyšovanie podpory pre našich partnerov, pokiaľ ide o vývoj a schopnosť predávať ich aplikácie našej širšej systémovej integrácii a partnerskej komunite. Zahŕňa to aj sprístupnenie vývojových nástrojov pre všetkých, ktorí chcú vytvárať inovatívne riešenia pre produkty Axis, má podporovať kreativitu a inovácie,“ dodáva Anders.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870

Použité so súhlasom spoločnosti Axis communications AB

O spoločnosti Axis Communications
Spoločnosť Axis ponúka inteligentné bezpečnostné riešenia, ktoré vedú k chytrejšiemu a lepšie chránenému svetu. Axis je najväčší svetový dodávateľ na trhu IP kamier a pôsobí ako hybná sila v tomto odvetví tým, že priebežne uvádza inovatívne sieťové produkty založené na otvorenej platforme.

S pomocou globálnej siete partnerov tak prináša svojim zákazníkom vysokú hodnotu. Axis si zakladá na dlhodobých vzťahoch so svojimi partnermi, ktorým poskytuje na existujúcich i na nových trhoch prelomové sieťové produkty, ale aj svoje znalosti.

Axis má viac ako 2.000 vlastných zamestnancov vo viac ako 40 krajinách na celom svete a spolupracuje so sieťou viac ako 75.000 partnerov v 179 krajinách. Axis je spoločnosť založená v roku 1984 so sídlom vo Švédsku. Viac informácií o spoločnosti Axis nájdete na webovej stránke www.axis.com.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokNová odolná kamera pre upevnenie do rohu, určená pre vysoko zabezpečené inštalácie
Ďalší článokSedem mýtov o kamerovom dohľade_ Fakty verzus mýty
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ