ZDIEĽAŤ

Existuje veľa rôznych možností na detekciu pohybu, ale ktorá z nich najlepšie vyhovuje Vašim potrebám? V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najpoužívanejších technológií snímačov pohybu a preskúmame situácie, v ktorých môžu byť použité.

Výber správneho nástroja pre danú úlohu

Dôležitým a často prehliadaným faktorom pri výbere nových komponentov pre váš bezpečnostný systém je, ako dobre sa budú integrovať do existujúceho systému. Bezpečnostné systémy sú najúčinnejšie, ak sú vytvorené z najlepších komponentov, ktoré sú bezproblémovo spojené. Takže predtým, než sa rozhodnete pre novú zložku vášho systému, preverte si, ako sa bude hodiť do vášho existujúceho systému a či bude spolupracovať s komponentami, ktoré by ste mohli pridať v budúcnosti.

Treba tiež poznamenať, že v rámci technológií detekcie pohybu, ktoré budú spomenuté, sú výrazné rozdiely v spôsobe ich fungovania a účinnosti.

Metódy detekcie pohybu

PIR detektory

Pasívne infračervené snímače (PIR) zachytávajú tepelné vyžarovanie objektov vo svojom zornom poli. Snímač zisťuje zmeny v intenzite infračerveného žiarenia, ktoré sníma a keď sa dosiahne prahová hranica, snímač zopne akékoľvek pripojené zariadenie. Či už je to svetlo, siréna alebo kamera. Viac informácií o tom, ako fungujú, nájdete tu.

Táto jednoduchá technológia je efektívna v tom, čo robí, ale jednoduchosť dizajnu prináša aj niektoré súvisiace problémy. Jeden I/O výstup zo snímača je obmedzený len na “áno/nie” (napr. zapnutie alebo vypnutie svetla). Navyše spôsob, akým funguje PIR snímač, tiež znamená, že nemá najväčší dosah a môže byť ľahko znefunkčnený (napr. pavučina, listy atď.), prípadne spúšťať falošné poplachy (napr. menšia zver atď.).

S výnimkou spomínaných negatív, senzory PIR sú účinné za predpokladu, že ste si vedomí ich obmedzení. Pracujú dobre v menších vnútorných priestoroch a nevidia sa cez okná. Problém, s ktorým sa niekedy stretá detekcia pohybu z videa (VMD). Vzhľadom na to, že sú používané v bezpečnostných systémoch tak dlho, sú cenovo dostupné. Ako pri každej technológii, existujú veľké rozdiely medzi PIR senzormi na trhu. Tiež je možné využiť duálne detektory kombinované s inou technológiou, alebo aj detektory, ktoré vedia sledovať ich sabotovanie. Uistite sa, že si vyberiete ten, ktorý vyhovuje vašim špecifickým potrebám.

Video detekcia pohybu

Video detekcia pohybu (VMD)

Video detekcia pohybu (VMD) je kombinácia obrázkov vygenerovaných bezpečnostnou kamerou a softvéru, ktorý ich dokáže analyzovať pri ich zachytení. Toto sa deje takmer rovnakým spôsobom ako sledovanie kamery operátorom, ale automatizovane čo má určité výhody (kliknite sem a dozviete sa viac).
Je ľahké si predstaviť niektoré nevýhody tejto technológie, napríklad fungovanie v spektre viditeľného svetla. Pri nedostatočnom osvetlení je kamera “slepá”, tak isto pri silnom protisvetle môže byť kamera oslepená. Dokonca aj v prípadoch, keď je používaný senzorom aktivovaný prísvit, bude vždy prítomný problém s výskytom tieňov. Na druhej strane video dohľad je často implementované bezpečnostné riešenie a pridanie vrstvy analýzy je pomerne nákladovo efektívne.

Táto metóda detekcie pohybu závisí vo veľkej miere na dvoch kľúčových zložkách: kvalite obrazu z kamery a kvalite používaného analytického softvéru. Existuje široká škála technológií VMD, niektoré vám umožnia pokročilé nastavenia, napr. na detekciu pohybu iba v určitých oblastiach rôzneho tvaru a niektoré len jednoducho zistia akýkoľvek pohyb v zornom poli kamery. Opäť je dôležité vybrať zariadenie, ktoré je vhodné pre konkrétnu situáciu, v ktorej sa bude používať.

Termálne kamery

Termálne kamery

Dá sa povedať, že termálne kamery nie sú v skutočnosti kamery, pretože nezachytávajú viditeľné svetlo. Na zjednodušenie, sú to senzory, ktoré vytvárajú obraz založený na teplotných rozdieloch medzi objektmi v ich zornom poli. Viac informácií o tom, ako fungujú termálne kamery, nájdete tu.

Termálne kamery sú úžasné technologické zariadenia. Majú vynikajúci dosah, aj keď sú zamerané na pomerne úzku oblasť. Dokážu zachytiť tepelné signály aj v dyme alebo hmle a sú imúnne voči mnohým podmienkam, ktoré by boli problematické pre kamery snímajúce viditeľné svetlo ako tieň, tma, protisvetlo a dokonca aj kamuflážne objekty. Tiež pracujú s video analýzami, ktoré sú spomenuté vyššie, a sú obzvlášť účinné pri použití v kombinácii s kamerami snímajúcimi viditeľné svetlo.

Zatiaľ čo tieto termálne kamery sú vysoko efektívne, sú dostupné v pomerne vysokej obstarávacej cene, ktorá môže v mnohých prípadoch vyradiť technológiu z možností použitia.

Radar

Zjednodušene, radar vysiela rádiové vlny a prijíma rovnaké vlny, ktoré sa odrazili od predmetov vo svojom detekčnom poli. Pre podrobnejšie vysvetlenie si môžete pozrieť definíciu tu.

Pokiaľ ide o užitočnosť v bezpečnostnom systéme, táto technológia vie vypočítať vzdialenosť, rýchlosť a veľkosť objektov v zornom poli.

Výhodou využitia rádiových vĺn oproti infračervenému alebo viditeľnému svetlu je menej rušenia v podobe falošných poplachov. Rádiové vlny prechádzajú nepodstatnými objektmi, ako sú pavučiny, listy a dym, čo umožňuje radarovému zariadeniu sústrediť sa na “dôležité” objekty. Pracujú tiež nezávisle od viditeľného spektra svetelných zdrojov a preto pracujú bez prekážok aj v náročných svetelných podmienkach.

Zvláštnou výhodou sledovania vzdialenosti objektov je to, že radar môže byť nastavený tak, aby fungoval v rámci špecifických zón, napríklad v rámci oplotenej oblasti (opäť zníženie falošných poplachov z činnosti mimo obvodu). Okrem toho dokáže detegovať pohyb v oveľa širšej oblasti ako termálne kamery, a to aj vtedy, keď to robí v kratšom rozsahu. Radar je dostupný za cenu oveľa nižšiu ako cena termálnych kamier.

Špecifické riešenia

Existujú silné a slabé stránky pre všetky technológie na detekciu pohybu a ich účinnosť bude diktovaná situáciami, v ktorých sú použité a ďalšími komponentami, s ktorými sa používajú. Kamera s viditeľným svetlom by bola sama o sebe v noci úplne zbytočná, ale pridaním svetla spúšťaného snímačom by sa výrazne zlepšil jej výkon. Tak isto by ste pravdepodobne nevyužili prepracovaný radar v kancelárii 4x4m, alebo PIR snímač by mal len malé využitie pri detekcii narušiteľov v priestoroch s výskytom voľne žijúcich zvierat (ak nechcete odhaliť divokú zver).

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870
Použité so súhlasom spoločnosti Axis communications AB

O spoločnosti Axis Communications
Spoločnosť Axis ponúka inteligentné bezpečnostné riešenia, ktoré vedú k chytrejšiemu a lepšie chránenému svetu. Axis je najväčší svetový dodávateľ na trhu IP kamier a pôsobí ako hybná sila v tomto odvetví tým, že priebežne uvádza inovatívne sieťové produkty založené na otvorenej platforme. S pomocou globálnej siete partnerov tak prináša svojim zákazníkom vysokú hodnotu. Axis si zakladá na dlhodobých vzťahoch so svojimi partnermi, ktorým poskytuje na existujúcich i na nových trhoch prelomové sieťové produkty, ale aj svoje znalosti.

Axis má viac ako 2.000 vlastných zamestnancov vo viac ako 40 krajinách na celom svete a spolupracuje so sieťou viac ako 75.000 partnerov v 179 krajinách. Axis je spoločnosť založená v roku 1984 so sídlom vo Švédsku. Viac informácií o spoločnosti Axis nájdete na webovej stránke www.axis.com.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPrečo by mali mestá zvážiť používanie technológií na rozpoznávanie tvárí?
Ďalší článokČo je technológia WDR
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ