ZDIEĽAŤ

Mestá a obce sa stále viac spoliehajú na technológie, vďaka ktorým sú inteligentnejšie a bezpečnejšie. Novým prvkom, vďaka ktorému môžu byť ešte vyspelejšie, je technológia rozpoznávania tvárí, ktorá dokáže byť veľmi užitočná pri riešení rôznych náročných situácií, ktoré sa týkajú samospráv.

„Mestá, ktoré neustále napredujú, sú poháňané informačnou inteligenciou, sú založené na hodnotách trvalej udržateľnosti, mobility a prepojiteľnosti, môžu zefektívniť svoj vývoj zavedením nových technológií podporovaných údajmi z umelej inteligencie,“ uviedol nedávny blogový príspevok spoločnosti – Convergint.
„Jednou z nových technológií, ktorá sa stáva pre mestá stále dôležitejšou, je rozpoznávanie tvárí. Integráciou systému rozpoznávania tvárí môžu mestá zlepšiť rôzne procesy.“

Podľa spoločnosti Convergint prináša rozpoznávanie tvárí rôzne výhody. Tu sú niektoré z nich.

Vyhľadávanie nezvestných osôb

Vyhľadávanie a nájdenie nezvestných osôb je pre mestá najvyššou prioritou a v tomto ohľade môže veľmi pomôcť systém rozpoznávania tvárí. Táto technológia môže významne urýchliť úsilie technologických operátorov tým, že im umožní do systému pridať referenčnú fotografiu od príbuzných nezvestnej osoby a porovnať ju s minulými vystúpeniami tejto tváre, ktoré boli zachytené na videu z kamerových systémov. Hľadanú osobu tak môžu ľahšie lokalizovať (odsledovať jej pohyb) podľa toho, na akom mieste bola naposledy videná, resp. zachytená kamerovým systémom. Taktiež je možné nastaviť sledovanie s alarmom, ktorý operátora upozorní, ak budú na nejakej kamere zachytené tvárové rysy hľadanej osoby.

Identifikácia a sledovanie známych páchateľov

Technológiu rozpoznávania/porovnávania tvárí je možné využiť aj na preventívnu bezpečnosť – polícia môže takýmto spôsobom sledovať a identifikovať ľudí s trestnou minulosťou, ktorí sú podozriví z páchania ďalších trestných činov. Využitím videozáznamu z minulosti, nahraného obrázku alebo archívu delikventov môžu operátori využívať technológiu rozpoznávania tvárí na detekciu zhôd, ktoré sa objavujú vo videu v reálnom čase a rýchlo tak reagovať na podozrivé správanie.

Účinné vyšetrovanie a znižovanie trestnej činnosti

Je pochopiteľné, že každé mesto a obec bojuje proti trestnej činnosti. Vďaka technológii rozpoznávania tvárí je možné zistiť (predpokladať) podozrivé správanie ľudí v reálnom čase, a tiež sú takéto záznamy nápomocné pri hľadaní video dôkazov po incidente. Pokročilá videoanalýza pomáha vyšetrovateľom určiť relevantné podrobnosti incidentu, pričom sa ľahšie dostanú k tomu, ako incident začal a prebiehal.

Spravovanie zamestnancov mesta a optimalizovanie ich produktivity

Interne môže byť rozpoznávanie tvárí použité aj na zvýšenie produktivity v rámci mestských služieb. Sledovaním pohybu mestských pracovníkov cez kamery môže mesto ľahko overiť a sledovať záznamy o dochádzke. Rovnako môžu tieto technológie použiť aj na preverovanie a hodnotenie prác upratovacieho personálu. Z hľadiska zákazníckeho servisu môžu mestá využívať videoanalýzu aj na sledovanie rôznych situácií a následne od toho odvodiť zmeny a nastavenie fungovania dopravy, prevádzok a pod. Je možné vyhodnocovať zápchy, ako dlho čakajú ľudia na konkrétne služby alebo ktorí zamestnanci sú pri poskytovaní zákazníckej podpory najefektívnejší.

Dôležitým faktorom je dodržiavanie predpisov

Technológia rozpoznávania tvárí sa síce stala presnejšou a môže mestám pomôcť pri dosahovaní rôznych cieľov, ale prináša aj celý rad problémov. Tým najpodstatnejším je ochrana súkromia obyvateľov. Mestá a vládne štruktúry stále skúmajú, akým spôsobom vyvážiť prínosy tejto technológie s právnymi a regulačnými záujmami o jej používaní. Zákony upravujúce používanie videodohľadu a rozpoznávania tvárí sa líšia v závislosti od krajiny a pri zavádzaní takéhoto systému je dôležité dodržiavať všetky platné nariadenia.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokAko pomáhajú BIG DATA integrátorom video monitorovacích systémov?
Ďalší článokMetódy detekcie pohybu
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ