ZDIEĽAŤ

V tomto teste sa pozrieme na to, aký pohľad majú dvaja veľkí (lídri) výrobcovia video monitorovacích zariadení na jednoduchý kamerový systém, ktorý je vhodný pre stredné a menšie prevádzky alebo rodinné domy.

Do porovnania sme zaradili zariadenia od spoločnosti Axis a Wisenet. Zaujímalo nás hlavne to, aký proces si vyžaduje samotná inštalácia, aké sú možnosti týchto zariadení a akú pridanú hodnotu používateľom poskytujú. Dôležitým faktorom je aj to, či si vie takýto systém používateľ samostatne nainštalovať bez prítomnosti technika.

AXIS

Jednoduchý kamerový systém – Axis

Druhá časť nášho testu, resp. porovnania dvoch základných video monitorovacích systémov bola o niečo príjemnejšia a vo výsledku bude aj kratšia. Prečo? Preto, lebo spoločnosť Axis, ktorá je lídrom v oblasti vývoja a výroby kamerových systémov sa na to pozerá trošku inak. Ponúka do detailu prepracované zariadenia v špičkovej kvalite, ktoré sú extrémne jednoduché na prevádzku, ale aj na samotnú inštaláciu. Znie to až neuveriteľne, ale je to tak. Spoločnosť Axis by sme mohli porovnať s Kalifornským gigantom Apple – jednoduchosť, kvalita a funkčnosť, ktorá používateľa zbytočne nezaťažuje.

Hneď v úvode je dobré vedieť, že základný kamerový systém od spoločnosti Axis nevyžaduje sieťový rekordér (NVR). V tomto prípade vám stačia kamery, kvalitné pamäťové karty s dostatočnou kapacitou a PoE injektor, resp. zdroj, z ktorého je kamera napájaná a do ktorého je možné pripojiť sieťový kábel, aby bolo zariadenie vždy online. Aj tu platí, že ku kamere vedie iba jeden ethernetový kábel, ktorý ju napája a zároveň poskytuje prístup na internet. Z tohoto prostého dôvodu je inštalácia, ako aj prevádzka kamerového systému od spoločnosti Axis veľmi jednoduchá, pričom nestrácate nič z pohľadu kvality.

AXIS

Do testu sme zaradili dve exteriérové kamery. Prvou je model AXIS M3105-LVE (viac informácií o tomto zariadení nájdete – TU), ktorý disponuje 2 Mpx snímačom (objektív 2,8 mm) s max. rozlíšením 1920×1080 Px / 30 fps a uhlom záberu 115°. Kamera je vo vyhotovení Antivandal (IK08) s krytím IP66, čo zaručuje odolnosť voči prachu a vode. Samozrejmosťou je aj nočné videnie, teda integrovaný IR prísvit s dostatočnou účinnosťou. Táto kamera je základom, ale obrazové vlastnosti a ponuku funkcií by sme zaradili do vyššej strednej triedy.

AXIS

Druhou kamerou je AXIS M3106-LVE MK II (viac informácií o tomto zariadení nájdete – TU). Toto je vyšší modelový rad, ktorý ponúka totožné vyhotovenie a rovnaké možnosti pripojenia, ale samotný snímač je na vyššej úrovni. Tento má 4 Mpx (objektív 2,4 mm), rozlíšenie 2688×1520 Px / 30 fps (QHD) a max. uhol záberu 130°. Samozrejmosťou je účinný IR prísvit, Antivandal vyhotovenie (IK08) a odolnosť voči vode a prachu s krytím IP66. Táto kamera vás prekvapí obrazovými vlastnosťami, ktoré sú na špičkovej úrovni počas dňa, ale i v noci. Obe Axis kamery dokážu inteligentne identifikovať pohyb, registrujú neoprávnenú manipuláciu so zariadením a nepochybne poskytujú aj vysokú úroveň zabezpečenia a šifrovanie vzdialeného prenosu.

Zapojenie a možnosti základného kamerového systému – AXIS

Modelová rada M31 je skvelým riešením pre menšie, ale aj väčšie prevádzky, ktoré vyžadujú maximálnu spoľahlivosť, kvalitu a funkcie, ktoré sú reálne použiteľné v praxi. Kamery sú veľmi dobre spracované a vďaka trojdielnej konštrukcii sa ľahko inštalujú a nastavujú. Praktickým prvkom je aj snímač s plochým čelom, ktorý je nastaviteľný v rôznych smeroch. Hlavný modul kamery („srdce“) je vybavený jedným tlačidlom, slotom pre microSD kartu a RJ45 konektorom, ktorý obslúži napájanie a zároveň pripojenie k sieti. Určitú časť potencionálnych záujemcov poteší aj to, že kryt kamery môže byť vyhotovený v rôznych farebných prevedeniach.

AXIS

Po inštalácii kamery na určené miesto je potrebné do nej vložiť pamäťovú kartu a prepojiť ju kvalitným ethernetovým káblom (ideál – Cat.5e) s PoE zdrojom, ktorý je pripojený do elektrickej siete a zároveň aj k zdroju internetu (rôzne PoE zdroje nájdete aj v našej ponuke – TU). V tejto sekcii by sme radi upriamili pozornosť aj na výber vhodnej pamäťovej karty, ktorá je v tomto prípade jediným archívom, kde sa budú vaše záznamy ukladať. Lacné pamäťové karty majú tendenciu zlyhávať, čo je nepríjemné nie len v prípade kamerových systémov. Z toho dôvodu Axis v spolupráci so SanDisk-om vyvinuli špeciálnu sériu pamäťových kariet, ktoré sa vyznačujú rýchlosťou, max. spoľahlivosťou a trvácnosťou. Tieto karty majú označenie – AXIS SURVEILLANCE CARD a nájdete ich aj v našej ponuke. To je z manuálnej inštalácie všetko, teraz softvér.

Kamerový systém Axis je možné nastaviť a ovládať dvomi spôsobmi – cez PC program/web alebo pomocou mobilnej aplikácie – AXIS Companion 3, ktorá je dostupná pre iOS a Android zariadenia zdarma. Začneme aplikáciou, ktorá je jednoducho spracovaná a ponúka všetky základné prvky, ktoré budete na nastavenie a sledovanie živého prenosu alebo záznamov potrebovať. Ako pridám kamery do aplikácie/systému? Smartfón je potrebné mať pripojený na rovnakej sieti ako sú kamery, pričom po otvorení aplikácie začne automatické skenovanie dostupných zariadení, ktoré označíte, zadáte prístupové údaje a následne pridáte. To je všetko, v tejto chvíli je systém aktívny a kamery nahrávajú.

AXIS

V aplikácii si môžete nastaviť v akom rozlíšení má kamera záznam nahrávať, aká má byť snímková frekvencia (fps), ale aj to, či má byť záznam nahrávaný kontinuálne alebo iba vtedy, ak je zachytený pohyb. Taktiež si viete nastaviť kvalitu live streamu v dvoch úrovniach (LQ/HQ), čo je vhodné najmä vtedy, ak ste na mieste so slabým internetovým pokrytím a potrebujete sledovať živý prenos z kamier. Samozrejmosťou je možnosť vytvárania snímok z videa a rýchly prechod do archívu, kde viete záznamy vyhľadávať na základe dňa a času. Ak je kamera nastavená na nahrávanie záznamu po zachytení pohybu, tak tieto miesta na časovej línii pekne vidieť, pričom nemusíte prechádzať celým dňom. Na záver dodajme, že jednotlivé záznamy si viete veľmi jednoducho uložiť do vášho smartfónu a ďalej s nimi pracovať.

Druhým spôsobom ovládania je PC aplikácia – AXIS Companion, ktorá je na stránkach výrobcu dostupná zdarma na stiahnutie (aplikácia pre macOS nie je dostupná). Do tohto programu pridáte kamery rovnakým spôsobom ako do aplikácie, pričom máte dostupné všetky vyššie uvedené funkcie, ale aj niečo navyše. Záznam z kamier vidíte na väčšej ploche a máte k dispozícii pokročilejšie nastavenie obrazovej kvality jednotlivých kamier. Pod jednou registráciou, ktorá je zdarma, môžete mať až 16 Axis kamier. Tento systém je možné pomocou PC prepojiť aj so sieťovým úložiskom (NAS), kde sa budú záznamy automaticky prenášať. Ešte dodajme, že oba modely sú vybavené technológiou Zipstream spoločnosti Axis, ktorá podstatne znižuje nároky na šírku prenosového pásma a úložnej kapacity.

Krátke zhrnutie

Kamery, resp. všetky zariadenia od spoločnosti Axis sú drahšie, ale opodstatnene. Táto spoločnosť je lídrom v oblasti IP kamier, pričom ponúka špičkové zariadenia a do detailu odladený a používateľský prívetivý softvér. Tento typ kamier si vie nainštalovať a sprevádzkovať každý zručnejší používateľ, čo je veľkou výhodou. Okrem toho nepotrebujete nutne NVR, čo šetrí miesto a vo výsledku aj peniaze. Samozrejme, kamery je možné napojiť aj na Axis NVR alebo prepojiť s cloudovým riešením, ale to už ide o špecifické potreby, zväčša väčších riešení. Obe kamery podporujú ONVIF a okrem detekcie pohybu disponujú aj detekciou zvuku a neoprávnenej manipulácie so zariadením. Na obe zariadenia sa vzťahuje 36 mesačná záruka.

Veríme, že vám tieto dva pohľady na jednoduché kamerové systémy pomôžu v tom, aby ste si pre vaše potreby vybrali ten správny. Každý systém má svoje výhody a nevýhody, no vo výsledku sú oba výborné a hlavne spoľahlivé. Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete vypracovať špecifický návrh kamerového systému podľa vašich predstáv, tak nás neváhajte kontaktovať.

Jendoduchý kamerový systém Wisenet

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokJednoduchý kamerový systém Wisenet
Ďalší článokHodnota inteligentnejšieho a bezpečnejšieho video monitorovania vo verejnej doprave
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ