ZDIEĽAŤ

V tomto teste sa pozrieme na to, aký pohľad majú dvaja veľkí (lídri) výrobcovia video monitorovacích zariadení na jednoduchý kamerový systém, ktorý je vhodný pre stredné a menšie prevádzky alebo rodinné domy.

Do porovnania sme zaradili zariadenia od spoločnosti Axis a Wisenet. Zaujímalo nás hlavne to, aký proces si vyžaduje samotná inštalácia, aké sú možnosti týchto zariadení a akú pridanú hodnotu používateľom poskytujú. Dôležitým faktorom je aj to, či si vie takýto systém používateľ samostatne nainštalovať bez prítomnosti technika.

Jednoduchý kamerový systém – Wisenet

Spoločnosť Hanwha Techwin, ktorá vyrába zariadenia Wisenet, je známa tým, že ponúka široké spektrum zariadení, ktoré sú vhodné pre základné, ako aj pokročilé inštalácie, kde sa vyžadujú špičkové technológie a hardvér. Základné zariadenia, v tomto prípade kamerové systémy, vynikajú najmä v pomere cena/výkon. Za rozumné peniaze si viete vyskladať zaujímavý kamerový systém podľa vašich požiadaviek. Na tento segment sme sa zamerali aj my, aby sme vás bližšie oboznámili s tým, čo všetko inštalácia, zapojenie a prevádzka takéhoto systému vyžaduje. Do testu sme zaradili dve IP kamery a jeden sieťový rekordér (NVR).

Wisenet LNO-6010R

Začneme exteriérovou kamerou (typ Bullet) Wisenet LNO-6010R, ktorá ponúka 2 Mpx snímač s max. rozlíšením 1920×1080 Px / 30 fps. Objektív má 3 mm a uhol záberu je 102°. Samozrejmosťou je IR prísvit do 30 metrov, 120dB WDR, slot pre microSD kartu (max. 32GB) a odolnosť voči prachu a vode – IP66. Podrobnosti o tejto kamere nájdete – TU.

Kamera Wisenet LNO-6010R je kompaktná a veľmi jednoducho sa inštaluje. Sieť a napájanie je zabezpečené prostredníctvom PoE, čiže ku kamere vedie z NVR iba jeden ethernetový kábel. Samotná inštalácia spočíva v správnom umiestení, dôkladnom uchytení a prepojení s NVR. Z kamery je vyvedený kábel s koncovkou RJ45 (samica), ktorý je potrebné vhodne schovať a zaizolovať tak, aby nebol spoj vystavený nepriazni počasia. V balení nájdete aj kryt, ktorým týmto spoj zaizolujete. Bullet kamera je vďaka špeciálnej konštrukcii nastaviteľná v rôznych smeroch, takže samotné nastavenie nebude problémom ani v náročnejších podmienkach. Náročnosť inštalácie je vždy odvodená od prostredia, ale v zásade nejde o nič zložité.

Wisenet LND-6010R

Druhým zariadením je Interiérová kamera – Wisenet LND-6010R, ktorá má totožné vlastnosti ako vyššie uvedený model, akurát je určená do interiéru a IR prísvit má max. dosah 20 metrov. Aj v tomto prípade platí, že kamera je zameraná na jednoduchosť, od čoho sa odvíja aj inštalácia. Po odobratí vrchného krytu sa dostanete ku montážnej základni a „srdcu“ kamery, kde sa nachádza slot pre micsroSD kartu a RJ45 konektor (samica). Vďaka PoE konektoru stačí, aby ku kamere viedol z NVR iba jeden ethernetový kábel. Podrobnosti o tejto kamere nájdete – TU.

Obe kamery sú z pohľadu obrazovej kvality na veľmi slušnej úrovni – ako cez deň, tak aj v noci. IR prísvit je plnohodnotne účinný na viac ako 20 metrov, čo je plusom. Samozrejme, nejde o profi zariadenia, ale na menšie inštalácie sú výborné. Ak nemáte špecifické požiadavky a nároky, tak na bežné zabezpečenie rodinných domov, objektov firiem, ako aj ich vnútorných priestorov je rada LNO/LND výborným riešením, ktoré má rozumnú cenu a zároveň dostatočne vysokú úroveň kvality, čo určite oceníte.

Wisenet-XRN-410

Poslednou súčasťou, ktorá umožní celý systém spustiť a prevádzkovať je sieťový rekordér (NVR) – Wisenet XRN-410SP. Tento model je 4 kanálový (4 x PoE), ponúka max. dátový dok 50 Mbps, max. rozlíšenie kamier 8 Mpx, má integrované dva USB-A porty, jeden VGA + HDMI port, výstup pre alarm a RJ45 port na pripojenie systému k internetu. Vo vnútri NVR sa nachádza priestor pre HDD (max. 6 TB), ktorý v tomto prípade nie je súčasťou balenia. Vždy treba dbať na to, aby bol HDD optimalizovaný na prevádzku, resp. zápis 24/7. Kvalitné HDD v rôznych kapacitách nájdete aj v našej ponuke – TU.

Na záver dodajme, že vďaka službe P2P Service viete veľmi rýchlo sprevádzkovať vzdialené prezeranie obrazu v reálnom čase s ponukou ďalších funkcií – bez nutnosti zriaďovania pevnej IP adresy. V balení nájdete aj napájací adaptér a optickú myš, vďaka ktorej sa môžete jednoducho pohybovať v systéme NVR. Podrobnosti o Wisenet XRN-410SP nájdete – TU.

Zapojenie a možnosti základného kamerového systému – Wisenet

Úplným základom je prepojenie kamier kvalitným ethernetovým káblom (ideálne Cat. 5e) so sieťovým rekordérom, ktorý slúži ako centrálne úložisko. Vďaka PoE portom je zabezpečená sieť, ako aj napájanie kamier. Po spustení systému (NVR) je potrebné prejsť základnými nastaveniami – čas, dátum, pripojenie na internet a pod. Hneď na začiatku je dôležité si vytvoriť nové prístupové heslo do celého systému a následne aj k jednotlivým kamerám. Obraz z kamier sa vám spustí ihneď po ukončení základných nastavení.

Dôležité je vedieť, že kamerový systém je plne funkčný aj bez pripojenia na internet. Internet budete potrebovať iba vtedy, ak chcete mať celý systém pod kontrolou aj vzdialene – mimo domova alebo firmy. Na prvotné nastavenie systému odporúčame mať k dispozícii monitor alebo TV, vďaka čomu môžete celý systém a kamery nastaviť priamo na mieste a v reálnom čase.

Wisenet

Základné nastavenia systému – nastavenie obrazovej kvality kamier (mení sa v závislosti od zariadenia), nastavenie dĺžky archívu, nastavenie rozvrhu a kvality záznamu. Ideálne je mať nastavený cyklický záznam, ktorý sa napr. po uplynutí 14 dní nahrádza novým záznamom (najnovší nahrádza najstarší). V prípade rozvrhu záznamu máte viaceré možnosti – nahrávať iba v určitý deň a čas alebo iba vtedy, ak je zaznamenaný pohyb. Nastavenia kamery záležia od konkrétneho modelu, pričom základom je nastavenie účinnosti WDR/BLC (spracovávanie/kompenzácia protisvetla), expozície, nastavenie IR prísvitu, polohy obrazu a pod. Ak sa pýtate, načo majú kamery slot pre microSD karty, tak je to preto, aby bolo k dispozícii náhradné úložisko v prípade výpadku NVR. Taktiež je možné nahrávať záznamy priamo na pamäťovú kartu, bez nutnosti používania NVR – toto je však relatívne obmedzujúci stav. Odporúča sa použiť microSD karty, ktoré sú určené na neustály prepis a majú predlženú záručnú dobu kartu nájdete – TU.

Menu celého systému je používateľsky prívetivé a v prípade potreby aj v českom jazyku. Ak prejdete prvotným nastavením, tak verte, že sa sem často vracať nebudete. NVR má síce veľa možností a funkcií, ale na základné monitorovanie objektov nie sú potrebné. Na pokročilé možnosti sa zameriame v inom článku. Po inštalácii je najčastejšie využívanou funkciou prezeranie záznamu/archívu, ktorý môžete jednoducho vyhľadať na základe dňa/času alebo na základe zachyteného pohybu (všetky kamery v teste disponovali touto funkciou). Ak je to potrebné, tak časť záznamu viete vyexportovať na USB-Kľúč a odovzdať napr. polícii na dokazovanie trestnej činnosti a pod.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Vďaka účinnej video kompresii, ktorá ponúka viacero možností (H.264,M-JPEG,H.265, WiseStream) sú súbory dobre optimalizované, pričom môžete archivovať aj viac záznamu. Ak pripojíte NVR k sieti (internetu), tak získate možnosť mať váš systém pod kontrolou aj mimo domova, resp. nebudete potrebovať fyzický monitor a pod. Základné možnosti sú dve. Tou prvou je pripojenie sa do systému cez webový prehliadač, do ktorého zadáte pridelenú IP adresu NVR. K dispozícii budete mať všetky možnosti nastavenia, vrátane sledovania živého prenosu a prezerania záznamov. V tomto prípade je nutnosťou mať pripojené NVR a PC v rámci jednej siete.

Druhou, ešte pohodlnejšou možnosťou je mať kamerový systém pod dohľadom aj vtedy, keď sa nachádzate mimo domácej siete. Vďaka aplikácii Wisenet Mobile (pre Android a iOS zariadenia zdarma) môžete mať všetky kamery pod dohľadom kdekoľvek sa nachádzate, stačí vám pripojenie na internet. V aplikácii vidíte živý náhľad obrazu z kamier, môžete si prezerať archív, sťahovať video záznamy priamo do smartfónu, a tiež môžete vykonávať základné nastavenia. Aplikácia je pekne spracovaná a ponúka zobrazenie náhľadu z viacerých kamier súčasne. Podstatou tejto možnosti je, že máte vždy prehľad o tom, čo sa vo vašom dome alebo firme deje.

Wisenet

Novšia generácia sieťových rekordérov ponúka praktickú inováciu, vďaka ktorej nie je potrebný na „spojazdnenie“ vzdialeného prístupu pomocou aplikácie zložitý proces. NVR má vo vrchnej časti štítok s QR kódom, ktorý pomocou aplikácie naskenujete a zadáte základné prihlasovacie údaje z NVR. V tomto momentne je všetko hotovo. Ak ste s telefónom/tabletom pripojení na rovnakej sieti ako NVR, tak aplikácia automaticky vyhľadáva dostupné zariadenia, pričom netreba ani skenovať QR kód. Toto je veľmi praktická a užitočná inovácia, ktorú ocení každý zákazník.

„Ak by ste si však náhodou nevedeli s niečím poradiť, či už z pohľadu výberu zariadení, inštalácie alebo nastavenia systému, tak naši technici vám radi pomôžu, stačí nás kontaktovať.“

Krátke zhrnutie

Toto bol pohľad na základný kamerový systém Wisenet, ktorý je relatívne jednoduchý na inštaláciu a prevádzku, pričom si stále zachováva klasickú DNA. Tá spočíva v tom, že takýto systém je vždy tvorený skupinou zariadení, ktoré spolupracujú a vytvárajú jeden celok. Hlavným pozitívom tohoto systému je pomer ceny voči kvalite. Dovolíme si tvrdiť, že v danej cenovej kategórii nič lepšie nekúpite. Samozrejme, berieme to z komplexného hľadiska, kde je okrem kvality obrazu, funkcií a ceny veľmi dôležitým faktorom aj bezpečnosť systému ako takého. Obe kamery podporujú ONVIF a okrem detekcie pohybu disponujú aj detekciou neoprávnenej manipulácie so zariadením. Na všetky zariadenia sa vzťahuje 36 mesačná záruka a v prípade reklamácie výmena kus za kus bez čakania na servis.

Jendoduchý kamerový systém Axis

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokZlepšenie spokojnosti bankových zákazníkov pomocou sieťového audia
Ďalší článokJednoduchý kamerový systém AXIS.
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ