ZDIEĽAŤ

Termálne kamery je možné použiť pre rôzne aplikácie, kde je dôležitá presná detekcia. Od perimetrickej ochrany a monitorovania pacienta až po zabezpečenie bezpečnej prevádzky technologických zariadení a oveľa viac.

Používanie termálnych kamier naďalej rastie v popularite kvôli ich schopnosti odhaliť povahu hrozby a znížiť falošné poplachy, čo šetrí čas a peniaze, a znižuje celkové náklady na vlastníctvo. V dôsledku širšieho detekčného rozsahu termokamery znižujú potrebu viacerých kamier, pretože niektoré z nich dokážu pokryť celý priestor. V tomto článku sa pozrieme na to, ako termálne kamery zlepšujú bezpečnostné systémy a prinesieme niektoré príklady toho, ako sa používajú v praxi.

Identifikácia skrytej hrozby

Termálne kamery detegujú žiarenie v infračervenom spektre mimo rozsah viditeľného svetla. To znamená, že dokážu vidieť jasný náčrt potenciálnej hrozby, bez ohľadu na to, ako zlá je okolitá viditeľnosť. Toto je obzvlášť dôležité v nebezpečných, odľahlých oblastiach, kde v noci nie je žiadne svetlo – vonku, rovnako ako aj v interiéri.

Pri kombinácii s video analytickou technológiou môžu termokamery preskúmať potenciálnu hrozbu, ktorá bola odhalená, automaticky odmietnuť neohrozujúce udalosti a ihneď upozorniť na bezpečnosť potenciálnych kritických situácií. Napríklad termo kamera môže objaviť objekt pohybujúci sa smerom k obmedzenej oblasti, a dokáže vyhodnotiť či ide o situáciu, ktorá nie je ohrozujúca. Čím sa šetrí značný čas, zdroje a celkové náklady spojené s vyšetrovaním falošných poplachov.

To je obzvlášť užitočné, ak potrebujete chrániť obrovský obvod, ktorý je ťažko monitorovať prostredníctvom strážnej služby. Termo kamery umožňujú efektívnu detekciu narušiteľov pomocou funkcií, ako je detekcia krížovej línie, detekcia pohybu v určitých oblastiach. Ak by neoprávnená osoba prišla príliš blízko k obvodu, spustil by sa alarm alebo akustický odstrašovač. Počasie alebo svetelné podmienky nehrajú úlohu, pretože termálne kamery poskytujú jasné výsledky v každom prostredí.

Bližší pohľad: Solárny závod Castello d’Argile

Rovnako ako schopnosť vidieť za všetkých svetelných podmienkach, kvôli ich schopnosti integrovať sa so softvérom video analýzy na zníženie falošných poplachov, sú termokamery ideálne na pokrytie veľkých oblastí, kde je nepraktické alebo dokonca nemožné, aby bola oblasť strážená prostredníctvom strážnej služby.

V prípade fotovoltaického solárneho parku v Castello d’Argile (Bologna), ktorý sa nachádza v odľahlej, otvorenej krajine s prakticky žiadnym osvetlením. Zariadenie má celkový výkon dvoch megawattov a vyrába elektrinu, ktorá je potom napájaná do národnej rozvodnej siete elektrickej energie, takže prevencia bezpečnosti je životne dôležitá. Navyše kritická povaha zariadenia znamená, že systém musí zabezpečiť presnú a účinnú kontrolu celého perimetru oblasti, a to cez deň aj v noci.

Pomocou termálnych sieťových kamier na monitorovanie pozdĺž obvodu lokality, ktorá je vybavená softvérom na analýzu videa, je zariadenie schopné odhaliť ľudí, zvieratá a predmety s najvyššou presnosťou, a to ako v osvetlených podmienkach, tak v úplnej tme, čo obmedzuje – „falošné alarmy“, dokonca aj na dlhé vzdialenosti. Okrem spustenia poplachu kamera tiež zobrazí fotografiu, ktorá ho iniciovala. To umožňuje bezpečnostnej službe rýchlo získať prehľad o situácii a zodpovedajúcim spôsobom reagovať aj zo vzdialeného miesta.

Rešpektovanie súkromia

Ďalšou výhodou termálnych kamier v dnešnej spoločnosti vnímanej v oblasti ochrany súkromia je to, že nedodávajú obrazy, ktoré umožňujú spoľahlivú osobnú identifikáciu, ako napríklad špecifické tvárové vlastnosti. To je obzvlášť užitočné v súvislosti s predpismi o ochrane osobných údajov, pretože zabezpečuje, že organizácia zostane v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov.

V nižšie uvedenom videu sa zobrazuje, ako môžu nemocnice používať termálne zobrazovanie na odhalenie prípadov pacientov, ako sú pády, ktoré potrebujú pozornosť bez toho, aby im napadli súkromie tým, že zaznamenávajú obraz 24 hodín denne, 7 dní v týždni. V tomto príklade môžu nemocniční pracovníci overiť, či došlo k incidentu z kamerovej stanice a či ide o situáciu s vysokým rizikom, a následne pomôcť. To nielen znižuje frekvenciu falošných poplachov, ale minimalizuje vyrušenie pacienta, čo je životne dôležité počas rekuperačných období.

Diaľkové sledovanie teploty

Ako to naznačuje názov, kamery na teplotné poplachy sú obzvlášť užitočné na snímanie tepla a monitorovanie oblastí s kritickými teplotami. Môžu pridávať do obrazu obrazové informácie, ktoré umožňujú sledovať procesy a zisťovať abnormálne správanie pri zmene teploty, napríklad pri hľadaní úniku tepla v budovách alebo pri určovaní, či bolo vozidlo v poslednom čase riadené.

Príklad kritického použitia tohto typu kamery by bol v serverovej miestnosti na zabezpečenie toho, aby všetky zariadenia bežali pri optimálnych teplotách a neprehrievali sa. Aj vďaka video analytickým nástrojom môže byť identifikovaný prehriaty server a upozornenie odovzdané IT oddeleniu, aby sa problém vyriešil skôr, než dôjde k eskalácii, čím by sa zabránilo prestojom systému a súvisiacim stratám spoločnosti.

Veľa prípadov použitia

Za určitých okolností môžu termokamery v porovnaní s vizuálnymi kamerami poskytnúť spoľahlivejšie detekcie a rozpoznávanie tvarov, keďže pre správnu detekciu vyžadujú oveľa menší počet pixelov, aby sa zvýšila efektívna kontrola kombináciou vysokého kontrastu obrazu a detekcie pohybu, aby sa znížili falošné poplachy a zabránilo sa zbytočným reakciám.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870

Použité so súhlasom spoločnosti Axis communications AB

O spoločnosti Axis Communications
Spoločnosť Axis ponúka inteligentné bezpečnostné riešenia, ktoré vedú k chytrejšiemu a lepšie chránenému svetu. Axis je najväčší svetový dodávateľ na trhu IP kamier a pôsobí ako hybná sila v tomto odvetví tým, že priebežne uvádza inovatívne sieťové produkty založené na otvorenej platforme.

S pomocou globálnej siete partnerov tak prináša svojim zákazníkom vysokú hodnotu. Axis si zakladá na dlhodobých vzťahoch so svojimi partnermi, ktorým poskytuje na existujúcich i na nových trhoch prelomové sieťové produkty, ale aj svoje znalosti.

Axis má viac ako 2.000 vlastných zamestnancov vo viac ako 40 krajinách na celom svete a spolupracuje so sieťou viac ako 75.000 partnerov v 179 krajinách. Axis je spoločnosť založená v roku 1984 so sídlom vo Švédsku. Viac informácií o spoločnosti Axis nájdete na webovej stránke www.axis.com.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokNová Axis PTZ kamera s optimalizáciou na dlhé vzdialenosti
Ďalší článokAxis predtsavuje 7. generáciu vlastného čipu ARTPEC-7, ktorý prináša nové možnosti pre kamery
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ