ZDIEĽAŤ

Testovali sme profesionálnu PTZ kameru Wisenet XNP-6370RH a nový softvér Wisenet WAVE

Profesionálnym kamerovým systémom sa venujeme striedmo, ale zakaždým nás dokážu tieto zariadenia niečím prekvapiť. Inak tomu nebolo ani v prípade profesionálnej PTZ (otočnej) kamery Wisenet XNP-6370RH, ktorú sme ako prví na Slovensku testovali spolu s úplne novým softvérom Wisenet WAVE. Tento softvér má svoju históriu, ale od konca minulého roka patrí pod spoločnosť Hanwha Techwin, ktorá si ho prispôsobila podľa vlastných potrieb, resp. potrieb zákazníkov.

Kamera Wisenet XNP-6370RH

Táto kamera nie je zariadením do obývačky. Je to obrovské zariadenie s uplatnením v profesionálnych riešeniach, mestách (smart cities) a pod. Kamera v tvare „vajca“ je otočná v dvoch smeroch – 360° horizontálne a 190° vertikálne. CMOS (1/1.9“) snímač má rozlíšenie 2,42 Mpx a dokáže nahrávať video v max. rozlíšení Full HD so 60 snímkami za sekundu (fps). Výsledný formát videa je – H.265, H.264 a MJPEG. Dôležitým parametrom tejto kamery je ohnisková vzdialenosť: 6 ~ 222 mm, čo znamená 37x optický zoom. Zmenou ohniskovej vzdialenosti sa mení aj hodnota ISO (od f/1,5 do f/4,6) a šírka záberu (od 59,3°po 1,9°). Zaostrovanie je automatické, s možnosťou bodového preostrenia a funguje výborne. Nechýbajú ani dve infračervené diódy OSRAM, ktoré menia uhol prisvietenia podľa aktuálnej hodnoty ohniskovej vzdialenosti kamery. Zábery v max. priblížení sú čisté a pozorované objekty plne rozpoznateľné (aj pri dynamických scénach), čo nás nadmieru prekvapilo.

WiseNet_XNP-6370RH
WiseNet_XNP-6370RH

37x optický zoom má v oblasti bezpečnosti široké využitie. Kamera môže pracovať samostatne a napr. pozorovať rôzne nastavené pozície (presety) určitý čas. Taktiež môže byť súčinná s inými kamerami. Ak kamera bez zoomu zachytí neobvyklý jav, odošle pokyn PTZ kamere, ktorá sa na danú pozíciu okamžite presunie, objekt priblíži a zaistí jasný obraz z konkrétnej pozície. Využitie je aj v plne manuálnom režime, kedy ju môže operátor ovládať cez ovládací panel a príslušný softvér alebo webové rozhranie. Samozrejmosťou je vyhrievanie kamery a rôzne možnosti pripojenia, resp. výstupy na audio, alarmy a pod. Pripojenie na internet je cez RJ45 dátový konektor a napájanie je pomocou externého 24V AC zdroja. Súbory je možné nahrávať na prepojené NVR, NAS, PC alebo iné záznamové zariadenie, prípadne na SD kartu (max. 128 GB), ktorú je možné vložiť do kamery. Samozrejmosťou je prítomnosť najpokročilejších obrazových a analytických funkcií, ktoré umožňujú prispôsobiť vlastnosti kamery pre rôzne projekty. Podrobné informácie a špecifikáciu zariadenia nájdete na webe – www.canex.sk

Ovládací softvér Wisenet WAVE

Súčasťou testu bol aj nový softvér – Wisenet WAVE, ktorý je určený pre menšie a stredne veľké podniky, ako aj súkromné riešenia. Jeho inštalácia a používanie nás prekvapilo jednoduchosťou, prehľadným a intuitívnym prostredím. Základom je PC alebo notebook (Windows/Linux), na ktorý sa inštaluje WAVE Server a tvorí základ celého systému, ako aj miesto ukladania záznamov. Záznamy je následne možné presmerovať na NVR alebo NAS zariadenia. Nasleduje softvér – WAVE Client, ktorý zhromažďuje všetky kamery, slúži ako zobrazovač a vykonávajú sa pomocou neho nastavenia kamier, ako aj systému. WAVE Client je dostupný pre Windows, Linux, macOS alebo cez webové rozhranie. Výhodou je automatické vyhľadávanie IP kamier v sieti, ktoré môžete okamžite spravovať. Ideálne nastavenie kamier a pokročilých funkcií spočíva v spolupráci medzi WAVE a webovým rozhraním jednotlivých kamier. Prístup do jednotlivých kamier je cez pridelenú IP adresu. Základom systému je aj kompletné nastavenie vlastností záznamov a prehrávanie súborov.

Záznam môže byť nepretržitý alebo podľa vlastných preferencií – v určité dni/hodiny a s rôznym dôrazom na kvalitu. Nechýba aktivácia záznamu na základe rôznych podnetov – detekcia pohybu, hluku, prejdenie vyznačeného objektu v obraze a pod. V obraze je možné vyznačiť rôzne sektory, na základe ktorých reagujú ďalšie nastavenia, alarmy, upozornenia alebo záznam. V súčinnosti s PTZ kamerou je možné nastaviť aj aktívne sledovanie objektov, ktoré narušili monitorovaný priestor. Posledným článkom skladačky je WAVE Sync – aplikácia pre Android a iOS zariadenia, pomocou ktorej máte okamžitý prístup k svojím kamerám a systému odkiaľkoľvek. To všetko bez zložitých nastavení, stačí sa zaregistrovať a používať.

WiseNet Wave

Hodnotenie TOUCHIT

Celý test prebiehal nad naše očakávania. Kamera pracovala bezproblémovo a WAVE nás prekvapil nadštandardnou jednoduchosťou a intuitívnym prostredím. Wisenet WAVE považujeme za výborný krok, ktorý priláka spoločnosti viac zákazníkov, ktorí potrebujú jednoduché a funkčné riešenie na monitorovanie firemných, ale aj súkromných objektov.

Inštalačné súbory sú k dispozícii na adrese: wavevms.com

Demo verzia programu: wavevms.com

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870
Zdroj: touchit.sk / Miroslav Illéš

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSpráva zariadení s ohľadom na kybernetickú bezpečnosť od Axis
Ďalší článokAko zvýšiť predaj v maloobchode
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ