ZDIEĽAŤ

Test 5 Megapixelových kamier Axis, Wisenet, Dahua, Hikvision

V súčasnosti viacero výrobcov kamerových systémov vypustilo na trh 5 a 6 megapixelových kamier. Pritom sú prezentované ich vlastnosti snímania vo veľmi zlých podmienkach, WDR a ďalšie vlastnosti, ktoré boli typické pre kamery s rozlíšením FullHD (1920×1080).

Testované kamery:


Axis Q3517-LVE
Dahua N52BM3Z
Wisenet XNV-8080R
Hikvision DS-2CD4565-IZH


Porovnávanie bolo zamerané na:


Vlastnosti IR prísvitu
Kvalitu farebného obrazu v podmienkach zlého osvetlenia
Vlastnosti WDR
Kvalitu obrazu pri plnom osvetlení
Porovnanie ceny
Porovnanie konštrukcie a vzhladu
Pokrocilé vlastnosti kamier
Zhrnutie

Na základe porovnania je možné vysloviť tieto zistenia:
Kamera Axis Q3517 mala najlepšie výsledky vo všetkých testovaných prostrediach, poskytla najpokročilejšie vlastnosti a produkovala najmenej dátových tokov. Na druhej strane, je táto kamera najdrahšia spomedzi testovaných kamier.
Kamera Wisenet XNV-8080 mala veľmi dobré výsledky, ktoré síce zaostávali za Axis Q3517, ale jej cena je prijateľnejšia.
Kamera Dahua N52BM3Z mala zlé výsledky pri scénach so zlými svetelnými podmienkami s najkratším špecifikovaným a aj reálnym rozsahom IR prísvitu. Mala dobré výsledky pri testovaní WDR a jej cena je omnoho nižšia.
Kamera Hikvision 4565 poskytla len mierne lepšie výsledky, ako porovnávaná kamera Dahua, pri scénach so zlými svetelnými podmienkami. Mala najhoršie výsledky pri testoch WDR, a to hlavne preto, že nemá reálne WDR, ale len digitálne.

Výber modelov kamier

Pre tieto testy sa vyberali 5 a 6 Mpx kamery, ktoré boli aktuálne najnovšie dostupné na trhu. Je potrebné zdôrazniť, že kamera Hikvision má len digitálne WDR. Hikvision nemá v ponuke kamier, z ich najvyššej rady Smart Series, kameru s rozlíšením 5 Mpx a viac, ktorá by mala reálne WDR. Hikvision ponúka aj kamery s reálnymi WDR, ale pri modeloch, ktoré nie sú priamou konkurenciou testovaným kamerám Axis a Wisenet. Tieto Hikvision kamery nemajú I/O výstupy, audio, vstavaný vyhrievač a ďalšie vlastnosti kamier z najvyšších rád.
Rozlíšenie kamier sa líši v závislosti na výrobcovi:
Axis Q3517-LVE: 5Mpx 16:9, 3072×1728
Dahua N52BM3Z: 5MP 4:3, 2592×1944
Wisenet XNV-8080R: 5MP 4:3, 2592×1944
Hikvision DS-2CD4565-IZH: 6MP (3:2), 3072×2048
Pre testovanie boli kamery nastavené tak, aby zaberali rovnakú horizontálnu plochu záberu.

Porovnanie ceny

Ceny kamier v tomto teste sa líšili vo väčšom rozsahu (~1200€ – ~300€), pričom Dahua a Hikvision sú nižšie oproti Axis a Wisenet. Avšak kamery Hikvision a Dahua neposkytujú pokročilé vlastnosti ako Axis a Wisenet, ako napríklad digitálna stabilizácia obrazu, detekcia nárazu alebo audio analytiky, a zároveň kamera Hikvision má len digitálne WDR.

Vlastnosti IR prísvitu

V podmienkach zlého osvetlenia so zapnutým IR prísvitom (~0,12 lux a menej) poskytla kamera Axis Q3517 omnoho lepší detail ako všetky ostatné porovnávané kamery. Detaily objektu a textu boli čistejšie a obraz svetlejší. Kamera Wisenet XNV-8080 poskytla použiteľné detaily tváre a čitateľnosť porovnateľnú s kamerou Axis. Kamery Dahua a Hikvision poskytli len hrubé detaily objektu a textu.

Vo väčšej vzdialenosti opäť poskytla najlepší obraz kamera Axis, pričom na ostatných kamerách bol problém rozlíšiť objekt.

Test 5 Megapixelových kamier

Test 5 Megapixelových kamierNajrovnomernejšie IR osvetlenie Axis, ostatné kamery s miernym útlmom na okraji

Kamera Axis Q3517 poskytla najrovnomernejšie osvetlenie scény IR prísvitom s miernym poklesom detailov obrazu na okrajoch scény v porovnaní s centrom.

Objekty na okrajoch scény boli pri ostatných kamerách málo osvetlené a boli ťažko rozoznateľné.

Test 5 Megapixelových kamier

Test 5 Megapixelových kamierFarebný obraz pri zlom osvetlení

Pri testoch vo farebnom režime pri nízkom osvetlení (~1-4 lux) vo vonkajšom prostredí mali kamery Q3517 a XNV-8080 rovnaké výsledky s podobným detailom objektu a preexponovaním. Kamery Dahua a Hikvision mali horšie výsledky s obmedzenými detailami objektu a takmer úplným preexponovaním testovacej tabule.

Podobné výsledky boli aj vo väčšej vzdialenosti, kde Axis a Wisenet mali lepšie výsledky.

Test 5 Megapixelových kamier

Test 5 Megapixelových kamierWDR pri scéne s vchodovými dverami

Test WDR bol vykonaný v interiérovej scéne s dverami do exteriéru. Intenzita osvetlenia sa líšila od 45 lux vo vnútri až po 9000 lux vonku.

V tejto scéne zobrazila kamera Axis objekt vo všetkých pozíciách najčistejšie s najjasnejším obrazom objektu a jeho pozadia hneď po otvorení dverí. V tomto bode poskytla detaily aj kamera Dahua. Kamera Wisenet a Hikvision boli preexponované.

Tak isto, keď sa objekt dostal už dovnútra, kamera Axis a Dahua poskytli lepšie detaily objektu.

Test 5 Megapixelových kamier

Test 5 Megapixelových kamier

Test 5 Megapixelových kamierWDR pri scéne sklad s otvoreným vstupom

WDR bolo tiež testované v menej náročných podmienkach skladových priestorov s otvoreným vstupom. Osvetlenie sa líšilo od ~90 lux vo vnútri po ~12000 lux vonku.

Test 5 Megapixelových kamier

Rovnako aj pri týchto testoch poskytli kamery Axis a Dahua lepšie detaily.

Test 5 Megapixelových kamier

Scéna s plným osvetlením

Pri scéne s dobrým osvetlením poskytli všetky testované kamery veľmi podobné detaily. Kamera Hikvision mala mierne horšie detaily textu.

Test 5 Megapixelových kamier

Podobné výsledky boli aj vo väčšej vzdialenosti.

Axis najväčší, Dahua najmenšia

Z testovaných kamier bola Axis Q3517 najväčšia. Na druhej strane, kamera Dahua bola omnoho menšia, pričom jej veľkosť sa blíži k mini dome kamerám.

Test 5 Megapixelových kamier

Fyzické/ inštalačné rozdiely

Mimo veľkosti, fyzické vlastnosti kamier boli podobné, s týmito hlavnými rozdielmi:
Axis /Wisenet: obe kamery poskytujú už vytvorené inštalačné otvory, ktoré je možné použiť na ukotvenie na štandardné elektrické krabice. Takéto ukotvenie pri kamerách Dahua a Hikvision vyžaduje doplnkové časti.
Test 5 Megapixelových kamier

Ťažšie natáčanie kamery Wisenet: natáčanie objektívu kamery Wisenet do požadovanej úrovne bolo zložitejšie. Vyžadovalo si to použitie kruhu na zadnej strane objektívu oproti prednému pri ostatných kamerách.

Test 5 Megapixelových kamier

Dahua bez I/O a audia: kamera Dahua nemá I/O vstupy a audio, zatiaľ čo ostatné modely áno.

Axis/Wisenet s pokročilými funkciami, Dahua/Hikvision len základné

Testované kamery Dahua a Hikvision neposkytujú pokročilé funkcie, ktoré je možné nájsť pri Axis a Wisenet modeloch. Ide o elektronickú stabilizáciu obrazu, asistent nastavenia polohy „leveling assist“, detekcia nárazu alebo audio analýzu.

Podpora H.265

Z testovaných kamier podporovali H.265 len Wisenet a Dahua.

Najnižšie dátové toky Axis

Kamera Q3517 mala najnižšie dátové toky vo všetkých scénach s pozoruhodnou úrovňou, ktorá bola menej ako polovičná oproti Hikvision, pri plnom osvetlení. A o 100-200 kbps menej ako Dahua a Wisenet pri nízkom osvetlení.

Test 5 Megapixelových kamier

Používaný Firmvér

Axis Q3517-LVE: 7.15.3.1
Dahua N52BM3Z: 2.460.0000.15.R build date 2017-09-07
Hanwha XNV-8080R:1.11_171129
Hikvision DS-2CD4565-IZH: 5.4.41

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870
Zdroj: ipvm.com, autor: IPVM Team
www.ipvm.com

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokKybernetická bezpečnosť vo všetkých vašich zariadeniach
Ďalší článokČo sa zmení s príchodom GDPR pre CCTV?
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ