Test 5 Megapixelových kamier Axis, Wisenet, Dahua, Hikvision
V súčasnosti viacero výrobcov kamerových systémov vypustilo na trh 5 a 6 megapixelových kamier. Pritom sú prezentované ich vlastnosti snímania vo veľmi zlých podmienkach, WDR a ďalšie vlastnosti, ktoré boli typické pre kamery s rozlíšením FullHD (1920×1080).
Testované kamery:
• Axis Q3517-LVE
• Dahua N52BM3Z
• Wisenet XNV-8080R
• Hikvision DS-2CD4565-IZH
Porovnávanie bolo zamerané na:
• Vlastnosti IR prísvitu
• Kvalitu farebného obrazu v podmienkach zlého osvetlenia
• Vlastnosti WDR
• Kvalitu obrazu pri plnom osvetlení
• Porovnanie ceny
• Porovnanie konštrukcie a vzhladu
• Pokrocilé vlastnosti kamier
Zhrnutie
Na základe porovnania je možné vysloviť tieto zistenia:
• Kamera Axis Q3517 mala najlepšie výsledky vo všetkých testovaných prostrediach, poskytla najpokročilejšie vlastnosti a produkovala najmenej dátových tokov. Na druhej strane, je táto kamera najdrahšia spomedzi testovaných kamier.
• Kamera Wisenet XNV-8080 mala veľmi dobré výsledky, ktoré síce zaostávali za Axis Q3517, ale jej cena je prijateľnejšia.
• Kamera Dahua N52BM3Z mala zlé výsledky pri scénach so zlými svetelnými podmienkami s najkratším špecifikovaným a aj reálnym rozsahom IR prísvitu. Mala dobré výsledky pri testovaní WDR a jej cena je omnoho nižšia.
• Kamera Hikvision 4565 poskytla len mierne lepšie výsledky, ako porovnávaná kamera Dahua, pri scénach so zlými svetelnými podmienkami. Mala najhoršie výsledky pri testoch WDR, a to hlavne preto, že nemá reálne WDR, ale len digitálne.
Výber modelov kamier
Pre tieto testy sa vyberali 5 a 6 Mpx kamery, ktoré boli aktuálne najnovšie dostupné na trhu. Je potrebné zdôrazniť, že kamera Hikvision má len digitálne WDR. Hikvision nemá v ponuke kamier, z ich najvyššej rady Smart Series, kameru s rozlíšením 5 Mpx a viac, ktorá by mala reálne WDR. Hikvision ponúka aj kamery s reálnymi WDR, ale pri modeloch, ktoré nie sú priamou konkurenciou testovaným kamerám Axis a Wisenet. Tieto Hikvision kamery nemajú I/O výstupy, audio, vstavaný vyhrievač a ďalšie vlastnosti kamier z najvyšších rád.
Rozlíšenie kamier sa líši v závislosti na výrobcovi:
• Axis Q3517-LVE: 5Mpx 16:9, 3072×1728
• Dahua N52BM3Z: 5MP 4:3, 2592×1944
• Wisenet XNV-8080R: 5MP 4:3, 2592×1944
• Hikvision DS-2CD4565-IZH: 6MP (3:2), 3072×2048
Pre testovanie boli kamery nastavené tak, aby zaberali rovnakú horizontálnu plochu záberu.
Porovnanie ceny
Ceny kamier v tomto teste sa líšili vo väčšom rozsahu (~1200€ – ~300€), pričom Dahua a Hikvision sú nižšie oproti Axis a Wisenet. Avšak kamery Hikvision a Dahua neposkytujú pokročilé vlastnosti ako Axis a Wisenet, ako napríklad digitálna stabilizácia obrazu, detekcia nárazu alebo audio analytiky, a zároveň kamera Hikvision má len digitálne WDR.
Vlastnosti IR prísvitu
V podmienkach zlého osvetlenia so zapnutým IR prísvitom (~0,12 lux a menej) poskytla kamera Axis Q3517 omnoho lepší detail ako všetky ostatné porovnávané kamery. Detaily objektu a textu boli čistejšie a obraz svetlejší. Kamera Wisenet XNV-8080 poskytla použiteľné detaily tváre a čitateľnosť porovnateľnú s kamerou Axis. Kamery Dahua a Hikvision poskytli len hrubé detaily objektu a textu.
Vo väčšej vzdialenosti opäť poskytla najlepší obraz kamera Axis, pričom na ostatných kamerách bol problém rozlíšiť objekt.
Najrovnomernejšie IR osvetlenie Axis, ostatné kamery s miernym útlmom na okraji
Kamera Axis Q3517 poskytla najrovnomernejšie osvetlenie scény IR prísvitom s miernym poklesom detailov obrazu na okrajoch scény v porovnaní s centrom.
Objekty na okrajoch scény boli pri ostatných kamerách málo osvetlené a boli ťažko rozoznateľné.
Farebný obraz pri zlom osvetlení
Pri testoch vo farebnom režime pri nízkom osvetlení (~1-4 lux) vo vonkajšom prostredí mali kamery Q3517 a XNV-8080 rovnaké výsledky s podobným detailom objektu a preexponovaním. Kamery Dahua a Hikvision mali horšie výsledky s obmedzenými detailami objektu a takmer úplným preexponovaním testovacej tabule.
Podobné výsledky boli aj vo väčšej vzdialenosti, kde Axis a Wisenet mali lepšie výsledky.
WDR pri scéne s vchodovými dverami
Test WDR bol vykonaný v interiérovej scéne s dverami do exteriéru. Intenzita osvetlenia sa líšila od 45 lux vo vnútri až po 9000 lux vonku.
V tejto scéne zobrazila kamera Axis objekt vo všetkých pozíciách najčistejšie s najjasnejším obrazom objektu a jeho pozadia hneď po otvorení dverí. V tomto bode poskytla detaily aj kamera Dahua. Kamera Wisenet a Hikvision boli preexponované.
Tak isto, keď sa objekt dostal už dovnútra, kamera Axis a Dahua poskytli lepšie detaily objektu.
WDR pri scéne sklad s otvoreným vstupom
WDR bolo tiež testované v menej náročných podmienkach skladových priestorov s otvoreným vstupom. Osvetlenie sa líšilo od ~90 lux vo vnútri po ~12000 lux vonku.
Rovnako aj pri týchto testoch poskytli kamery Axis a Dahua lepšie detaily.
Scéna s plným osvetlením
Pri scéne s dobrým osvetlením poskytli všetky testované kamery veľmi podobné detaily. Kamera Hikvision mala mierne horšie detaily textu.
Podobné výsledky boli aj vo väčšej vzdialenosti.
Axis najväčší, Dahua najmenšia
Z testovaných kamier bola Axis Q3517 najväčšia. Na druhej strane, kamera Dahua bola omnoho menšia, pričom jej veľkosť sa blíži k mini dome kamerám.
Fyzické/ inštalačné rozdiely
Mimo veľkosti, fyzické vlastnosti kamier boli podobné, s týmito hlavnými rozdielmi:
• Axis /Wisenet: obe kamery poskytujú už vytvorené inštalačné otvory, ktoré je možné použiť na ukotvenie na štandardné elektrické krabice. Takéto ukotvenie pri kamerách Dahua a Hikvision vyžaduje doplnkové časti.
• Ťažšie natáčanie kamery Wisenet: natáčanie objektívu kamery Wisenet do požadovanej úrovne bolo zložitejšie. Vyžadovalo si to použitie kruhu na zadnej strane objektívu oproti prednému pri ostatných kamerách.
• Dahua bez I/O a audia: kamera Dahua nemá I/O vstupy a audio, zatiaľ čo ostatné modely áno.
Axis/Wisenet s pokročilými funkciami, Dahua/Hikvision len základné
Testované kamery Dahua a Hikvision neposkytujú pokročilé funkcie, ktoré je možné nájsť pri Axis a Wisenet modeloch. Ide o elektronickú stabilizáciu obrazu, asistent nastavenia polohy „leveling assist“, detekcia nárazu alebo audio analýzu.
Podpora H.265
Z testovaných kamier podporovali H.265 len Wisenet a Dahua.
Najnižšie dátové toky Axis
Kamera Q3517 mala najnižšie dátové toky vo všetkých scénach s pozoruhodnou úrovňou, ktorá bola menej ako polovičná oproti Hikvision, pri plnom osvetlení. A o 100-200 kbps menej ako Dahua a Wisenet pri nízkom osvetlení.
Používaný Firmvér
• Axis Q3517-LVE: 7.15.3.1
• Dahua N52BM3Z: 2.460.0000.15.R build date 2017-09-07
• Hanwha XNV-8080R:1.11_171129
• Hikvision DS-2CD4565-IZH: 5.4.41
Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870
Zdroj: ipvm.com, autor: IPVM Team
www.ipvm.com
Dobry clanok. Ako sa zistit aky je stary?
Dobrý deň, tento článok bol publikovaný 16. marca 2018