ZDIEĽAŤ

Spoločnosť Hanwha predstavila novinku v ich portfóliu bezpečnostných kamier. Ide o kamery z profi línie Wisenet X, ktoré sú označované ako „extraLUX“ kamery s vysokou citlivosťou. Podľa zástupcov spoločnosti Hanwha by mali kamery poskytovať krištáľovo čistý obraz v reálnych farbách, aj v podmienkach tzv. „low-light“ prostredia s nízkym osvetlením a to bez prísvitu. Kamery sú vybavené ½“ snímacím senzorom a integrovaným objektívom so svetelnosťou F0.94.

Výsledky reálnych testov kamery z tejto série prinášame v tomto článku. V teste bola použitá kamera Wisenet XNO-6085R, ktorá bola porovnávaná s konkurenčnými kamerami značiek Axis a Hikvision.
Testy boli zamerané na:
• Farebnosť pri nízkom osvetlení (low-light prostredie)
• Výkon integrovaného IR prísvitu
• Rozsah a vlastnosti IR prísvitu
• Obraz pri dobrom osvetlení
• Fyzické vlastnosti
• Dátové toky

Zhrnutie

Na základe týchto testov možno povedať, že kamera XNO-6085R poskytuje jedny z najlepších vlastností v low-light prostredí so zlými svetelnými podmienkami, pričom sa vyníma hlavne v dvoch oblastiach:

• Konkuruje kamere Axis Q1659 pri nízkom osvetlení: Aj napriek tomu, že kamera využíva ½“ senzor, konkurovala Axis Q1659 vybavenej APC-C. Kamera poskytovala jasnejší/čistejší obraz (vo farebnom a aj v čiernobielom režime so zapnutým IR) pri teste, kedy mala Q1659 odporúčaný varifokálny objektív a len mierne horšie výsledky pri teste, kedy mala Q1659 fixný objektív (F1.2) pre prostredia so zlými svetelnými podmienkami.

• Lepšie farby pri nízkom osvetlení ako ½“+ konkurencia: v porovnaní s ½“ voľbami od Axisu a Hikvisionu, kamera poskytovala čistejší farebný obraz v tmavých scénach. Dokázala zobraziť informáciu o farbe a ďalších detailoch ako oblečenie a znaky tváre, ktoré boli zobrazované ostatnými testovanými modelmi s problémami alebo vôbec.

Hoci integrovaný IR prísvit 6085-ky bol dobrý, nebol výrazne iný ako pri konkurenčných modeloch. Dosah a preexponovanie objektu v blízkosti kamery bolo podobné ako ku konkurencie (okrem Axis Q1635).

Cena

Kamera XNO-6085R má trhovú cenu okolo 1500€. Táto suma je vyššia ako iné 1080P super low-light bullet kamery.

Fyzické vlastnosti

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Kamera XNO-6085R je o niečo väčšia oproti porovnávanému Hikvisionu. Má o niečo väčšiu podstavu a telo.

Podstavec samotný je väčší, pretože je počítané s tým, že je ho možné kombinovať s viacerými prídavnými konzolami. Je vytvorený tak, aby bolo možné využiť viacero možností pre inštalačné úchyty podľa potreby.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Testovaný model od Hikvisionu (a mnoho ďalších) na pripojenie pätky vyžadujú samostatnú podstavu, čo komplikuje objednávanie, komplexnosť inštalácie a zvyšuje cenu.

Kamera XNO-6085R obsahuje viacero konektorov ako PoE, audio, I/O a tiež dva sloty na microSD karty.

Vlastnosti v low-light prostredí porovnateľné s Axis Q1659

Pri testoch poskytla kamera XNO-6085R výsledky, ktoré boli konkurenčné kamere Axis Q1659 s veľkým super low-light senzorom. Výsledky sa líšili v závislosti na tom, aký objektív bol použitý na kamere Axis.
Testovali sa dva objektívy typicky používané s Q1659:

• Fixný objektív Canon 85 mm F1.2, odporúčaný Axisom ako objektív s najlepšími vlastnosťami pre low-light prostredie. Objektív má veľmi malý uhol záberu 15⁰.
• Varifokálny objektív Canon 10-22 mm F3.5-4.5, typickejší pre bežné použitie s uhlom záberu 96,6⁰ – 54⁰.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Axis s fixným objektívom F1.2: lepšie výsledky kamery Axis, ale len úzky pohľad.

Pri porovnávaní, kde mala kamera Axis odporúčaný objektív do low-light prostredia (F1.2, 85 mm), mala Axis kamera o niečo lepšie výsledky oproti modelu Wisenet. To ako pri zapnutom, tak aj pri vypnutom IR prísvite. Axis poskytla o čosi lepší detail objektu a lepšiu čitateľnosť testovacej tabule. Kamera XNO-6085R bola pri tomto teste maximálne zazoomovaná (16,4 mm, 26⁰), aby sa čo najviac priblížila vlastnostiam kamery Axis, ktorá mala pevné ohnisko a uhol záberu 15⁰.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Axis s varifokálnym objektívom: lepšie výsledky mal Wisenet.

Aj napriek použitiu odporučeného varifokálneho objektívu pre Axis Q1659 (F3.5-4.5), XNO-6085 poskytla lepšie výsledky. Čistejší obraz objektu a testovacej tabule čo bolo pri Axise už problémom. Pri tomto teste bola kamera 6085R maximálne odzoomovaná (F0.94).

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Pri väčších vzdialenostiach, neboli kamerou 6085R rozpoznateľné detaily, ale detekcia bola stále jednoduchšia ako pri Q1659.

Lepšie výsledky pri farebných obrazoch v podmienkach zlého osvetlenia ako konkurencia.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Vo farebnom móde kamier XNO-6085R poskytovala jasnejší a čistejší obraz ako ostatné ½“ alebo viac modely, ktoré boli pri tomto teste použité. Pri menšej vzdialenosti (cca 6 m) objektu od kamery 6085R poskytla ešte niektoré rozpoznateľné detaily objektu a lepšiu čitateľnosť testovacej tabule.

Vo väčšej vzdialenosti (cca 18 m) bola detekcia omnoho jednoduchšia s XNO-6085R vďaka vysokému kontrastu objektu voči pozadiu ktorý nebol pri ostatných kamerách.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Integrovaný IR prísvit u všetkých rovnaký

Oproti testu vo farbách integrovaný IR prísvit XNO-6085R bol v priemere rovnaký ako mali ostatné testované kamery. Podobné vlastnosti ako Hikvision a menej preexponovaný ako XNV-6080R.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Vo vzdialenosti cca 18 m bol výkon IR prísvitu porovnateľný s ostatnými kamerami.
Súmerné IR osvetlenie

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

IR prísvit kamery XNO-6085R bol rovnomerný na celej ploche záberu aj pri najširšom uhle záberu kamery. Okraje zorného poľa boli mierne stmavené oproti centru, ale objekt bolo stále dobre vidieť.

Uhol záberu, rozsah a pokrytie IR prísvitom nebolo porovnávané s ostatnými kamerami kvôli odlišným špecifkáciam.

Dlhý dosah IR prísvitu

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Kamera XNO-6085R poskytla jej tabuľkový dosah prísvitu 70 m. Avšak v tejto vzdialenosti je rozlíšenie iba cca 60 pixelov na meter pri maximálnom zoome kamery. Pri minimálnom zoome kamere je to len 13 pixelov na meter. Z tohto dôvodu detaily objektu nie je vidieť, ale objekt je dobre viditeľný.

Porovnateľný obraz pri plnom osvetlení

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

V dobrých svetelných podmienkach všetky kamery, okrem Axis Q1635, mali zhruba rovnaký obraz. Poskytovali dobrý detail objektu a čitateľnosť tabule. Vyskytlo sa mierne preexponovanie objektu. Toto preexponovanie bolo pri kamere Q1635 miernejšie.

Vo väčšej vzdialenosti, kde bolo rozlíšenie cca 60 pixelov na meter poskytla kamera Axis Q1635 mierne lepšiu čitateľnosť textu, ale žiadna z kamier neposkytla detaily objektu.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Dátové toky

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Kamera XNO-6085R pri kompresii H.264 vytvárala pri scénach so zlými svetelnými podmienkami menšie dátové toky ako ostatné kamery. Všetky kamery boli testované so zapnutým smartkodekom s použitím nasledovných nastavení:
• Wisenet: zapnuté dynamické GOP, vysoká úroveň Wisestream
• Axis: vysoká úroveň Zipstream, dynamické GOP 1200
• Hikvision: zapnuté H.264+

Kamera XNO-6085R mala zhruba o 20% nižšie dátové toky pri teste, kde sa použila kompresia H.265, pričom ostatné parametre sa nemenili.

Wisenet kamera s extrémnou citlivosťou

Nastavenia

Pri testoch boli využité takéto nastavenia kamier:
• Všetky kamery boli nastavené na uzávierku 1/30, alebo rýchlejšiu. Žiadnej z nich nebola povolená pomalá uzávierka. Kamery Wisenet používajú prednastavenú 1/5 uzávierku. Pri testoch bola zmenená na 1/30.
• Kamere XNO-6085R bola mierne upravená funkcia digitálnej redukcie šumu (z prednastavenej hodnoty 12 na 8). Nemalo to takmer žiaden vplyv na obraz, ale mierne to znížilo rozmazanie pohybujúceho sa objektu.
• Kompresia ja štandardizovaná na 28-30 (prioritná pred aktivovaním dynamickej kompresie so smart kodekom).

Použité firmvérové verzie
• Wisenet XNO-6085R: 1.11_171129
• Wisenet XNV-6080R: 1.01_170520
• Axis Q1635: 6.56.2
• Hikvision DS-2CD4A26FWD-I: V5.4.41build 170310

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
obchod@canex.sk / +421 918 450 870
Zdroj: ipvm.com, autor: IPVM Team
www.ipvm.com/reports/hanwha-extralux

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokJe váš kamerový systém pripravený na GDPR?
Ďalší článokSte pripravený na GDPR?
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ