ZDIEĽAŤ

Kamery schopné pracovať v podmienkach minimálneho osvetlenia (Super low light) a zároveň s veľkými snímacími čipmi sú v súčasnosti rastúcim trendom. V minulom roku, dva z najzaujímavejších prínosov medzi IP kamery priniesli Axis a Sony. IPVM individuálne otestoval Axis Q1659 a Sony SNC-VB770.
Teraz vykonali porovnanie týchto dvoch modelov medzi sebou:
Testy týchto kamier boli zamerané na tieto oblasti:
• Kvalita obrazu v denných podmienkach
• Kvalita obrazu v podmienkach nízkeho osvetlenia (pod 1 lux)
• Podpora VMS
• Podpora multistreamingu
• Dátové toky/smart kodeky
• Podpora aplikácií

Zhrnutie

Obe tieto kamery dosahujú ďaleko lepšie výsledky, než najlepšie konvenčné 1/3″ alebo 1/2″ kamery, so schopnosťou snímania pri slabom osvetlení. Kamera Sony, však v podmienkach nízkeho osvetlenia, poskytovala omnoho lepšie detaily oproti Axisu.

Pre podmienky, kde je prioritou čo najlepšie snímanie pri slabom osvetlení, kamera Sony SNC-V770 je z týchto dvoch lepšou voľbou.
Avšak, ak je snímaná scéna osvetlená aspoň miernym nočným osvetlením, kamera Axis Q1659 má znateľné výhody. Mierne zvýšenie v detailoch obrazu vo väčších vzdialenostiach, tak isto ako reálnejšie farby a nižšie dátové toky vo väčšine scén (aj napriek 12MP rozlíšeniu).

Navyše, Axis Q1659 umožňuje, aby niektoré Axis ACAP aplikácie boli spustené priamo na kamere. Napr. analýzy prekročenia línie, digitálny autotracking. To nie je možné na Sony VB770-tke.
Najväčším nedostatkom oboch kamier bude pravdepodobne cena. Obe kamery sú približne 5 krát drahšie než konvenčné konkurenčné kamery. Cenová prirážka vám však poskytne kombináciu vyššieho rozlíšenia a lepšej schopnosti snímania v zlých svetelných podmienkach, čo nie je dostupné pri konvenčných konkurenčných kamerách.

Cena

Cena Axis Q1659-tky, pri kombinácii s niektorými verziami objektívov, je o niečo nižšia ako cena VB770-tky. Tak isto pri vyšších triedach objektívov varifocal/low F-stop. Cena Axis Q1659 sa pohybuje, v závislosti na tom aký objektív je použitý, od 4.999 € (pri 24mm/F2.8 modeli).

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Na zadnej časti Q1659-ky je možné nájsť typický ethernet konektor, napájanie, slot pre SD kartu, audio atď. Okrem toho sa tam ale nachádza výrazný doplnok, slot SFP (small form factor pluggable), ktorý môže byť použitý pre pripojenie optiky.

Fyzický vzhľad

Obe kamery Axis Q1659 aj Sony VB770 sú väčšie ako konvenčné boxové kamery. Axis Q1659-tka je mierne užšia, ale dlhšia ako VB770-tka, čo ju robí o niečo väčšiu ako ostatné kamery. Pre obe kamery Sony a Axis sa odporúča použitie väčšieho krytu do vonkajšieho prostredia, oproti konvenčným boxovým kamerám. Dôvodom je to, že vzhľadom na ich veľkosť je možné, že by sa nevošli do štandardných krytov, prípadne by predné sklo krytu nemuselo byť dostatočne veľké pre celý zorný uhol kamery.

Sony s väčším snímacím čipom

VB770-tka má 35 mm čip väčší ako Axis APS-C, čo prispieva k jej lepšej senzitivite v zlých svetelných podmienkach. Na obrázku sú čipy oboch kamier vedľa seba.

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Samozrejme, kamerou Q1659 je možné snímať aj v rozlíšení 4K pri 30 fps, tak ako pri V770-tke.

20MP vs. 4K

Axis Q1659 má rozlíšenie 5472 x 36488/20 MP oproti Sony VB770, ktorá má rozlíšenie 4K. Výsledkom je 1500 horizontálnych bodov navyše, tak ako aj pomer strán 3:2, čo môže byť pri niektorých scénach výhodou oproti pomeru 16:9. Samozrejme, kamerou Q1659 je možné snímať aj v rozlíšení 4K pri 30 fps, tak ako pri V770-tke.

Podobné výsledky pri scénach s dobrým osvetlením

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Testovanie na vonkajšom parkovisku

Testovanie vykonané pri dennom svetle na vonkajšom parkovisku:
V týchto podmienkach, horizontálna veľkosť scény približne 18 m, mala Q1659-tka podobnú kvalitu obrazu ako VB770-tka. Q1659-tka bola o niečo menej zašumená, s menej sa vyskytujúcim „rozkockovaním“ obrazu. Sledovaný objekt bol ale prakticky v rovnakej kvalite napriek približne 30 pixelovej výhode Q1659-tky.

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Vo väčšej vzdialenosti Q1659-tka poskytla lepšie detaily

Vo väčšej vzdialenosti (~30 m/~30 m HFOV), Q1659-tka poskytla mierne lepšie detaily, pričom sledovaný objekt bol o niečo čistejší a text čitateľnejší do 4 riadku, oproti jednému čitateľnému riadku pri VB770-tke.


Ulice za denného osvetlenia: Axis výhodou

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Evidenčné čísla vozidiel boli jasne čitateľné

Pri teste na križovatke Q1659-tka poskytla zrejmý nárast v poskytnutých detailoch. Napríklad, evidenčné čísla vozidiel boli jasne čitateľné, v strede križovatky, pri Q1659-tke, ale pri VB770-tke boli nie úplne jasné. V oveľa väčších vzdialenostiach (~90 m) bol napr. baner čitateľný pri Q1659-tke, ale pri VB770-ke nie.

Lepšie výsledky Sony v zlých svetelných podmienkach

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Lepšie výsledky Sony v zlých svetelných podmienkach

V testoch mala VB770-tka oproti Q1659-tke jasnejší obraz pri nočných scénach. Napríklad v noci bez vonkajšieho osvetlenia (cca 0,05 lux) SNC-VB770 poskytovala slušné detaily snímaného objektu a tiež tri čitateľné riadky na testovacej tabuli, zatiaľ čo Q1659-tka umožňovala len detekciu, ale nie detail objektu.

Obe kamery lepšie ako typické (super low light) kamery do prostredia so zlými svetlenými podmienkami

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony
Lepšie výsledky Sony v zlých svetelných podmienkach

Kým Q1659-tka mala horší výkon v zlých svetelných podmienkach než VB770-tka, je stále jej výkon lepší, ako typické kamery (super low light) do prostredia so zlými svetelnými podmienkami. Dokonca aj keď sa používajú 1/2″ snímacie čipy. Napríklad, na obrázku sú snímky z Q1659-tky a VB770-tky porovnané s konkurenčnými 1/2″ a 1/3″ super low light kamerami.
Objekt je jasne viditeľný na oboch kamerách Q1659 a aj VB770, ale žiadna detekcia alebo detail na štandardných super low light modeloch.

Aplikácie pre Axis kameru

Na kamere Axis Q1659 je možné spustiť aj niektoré (ACAP) aplikácie pre kamery Axis, ako napríklad digitálny autotracking alebo detekciu prekročenia línie. Q1659-tka je, po upgrade firmvéru na 7.00 alebo vyšší, tiež kompatibilná s Axis Guard Suite (Fence Guard, Motion Guard, atď.). Kamera SNC-VB770 má DEPA Advanced analýzu, ale iné aplikácie nie je možné na ňu pridať.

Porovnanie dátových tokov

Vďaka vstavanému Zipstreamu, mala Q1659-tka nižšie dátové toky než SNC-VB770, vo všetkých scénach, okrem nočnej, aj napriek omnoho vyššiemu počtu zobrazovacích bodov. Kamera SNC-V770 nepoužívala true VBR, ale naopak používala target/max bitrate bez kontroly kompresie používateľom. V tomto teste bol použitý 16Mb/s target bitrate s maximom 32 Mb/s, podľa odporúčania od Sony.

Prestrelka super veľkých kamier Axis vs Sony

VMS/podpora multistreamingov

Multistreaming bol testovaný s VMS Avigilon Control Center, Exacq, Genetec Security Center a Milestone XProtect.
Q1659-tka podporuje aspoň dva streamy vo väčšine testovaných VMS (okrem Avigilonu). Rovnako, 4 (H.264) streamy sú podporované pri Genetec a Milestone. VB770-tka podporuje maximálne 5 streamov, ale počet sa líšil podľa VMS. S Exacq a Milestone je možné využiť všetkých 5, pri Genetecu a Avigilone je integrovaný len hlavný stream. Snímkovanie je maximálne 10 fps pri 4K streame. Pri zapnutom WDR je snímkovanie osekané na polovicu.

Parametre pri testoch

Použité objektívy
● Axis Q1659: Canon 24mm F1.4L
● Sony VB770: Zeiss 35mm F1.4

Testovanie sa vykonalo tiež s varifokálnymi objektívmi
● Axis Q1659: Canon EF 70-200mm, F2.8L
● Sony VB770: Sigma FE 70-200mm, F4

Verzie firmvéru:
● Axis Q1659: 6.55.1.1
● Sony SNC-VB770: 1.1.0

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokNajčastejšie používané systémy rozpoznávania Evidenčných čísel vozidiel
Ďalší článok6 otázok, ktoré je potrebné si položiť pri príprave projektu perimetrickej ochrany
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ