ZDIEĽAŤ

Nová modelová séria kamier Wisenet Samsung “X” prináša množstvo vylepšení, či už na softvérovej alebo hardvérovej úrovni.

Pod krytom kamier nájdete štandardné prvky ako sú konektory RJ-45 a napájania alebo konektor pre pripojenie servisného video výstupu a resetovací mikrospínač. Novinkou sú dva sloty na micro SD kartu, joystick a micro USB konektor.

„Pod krytom kamier Wisenet X
„1.Sieťový port RJ-45 / 2.Konektor pre napájanie zo siete cez adaptér / 3.Port pre audio a alarm / 4.Úchytka slnečného krytu / 5.Slnečný kryt / 6.Resetovací mikrospínač / 7.Výstup pre testovací monitor / 8.Joystick pre kontrolu a ovládanie optiky / 9.Micro USB port / 10.Slot pre micro SD karty“

Dva sloty pre SD karty rozširujú internú pamäťovú kapacitu kamery na hodnotu až 512 GB. Po vložení dvoch SD kariet sa ich úložná kapacita sčítava. Firmwéry blízkej budúcnosti umožnia dokonca voľbu RAID na týchto SD kartách, pre zabezpečenie redundantného uloženia záznamu v prípade poruchy jednej z kariet.

Joystick integrovaný priamo v kamere na ovládanie optiky (zaostrenie kamery) nie je žiadnou novinkou, vyskytuje sa hlavne pri analógových kamerách (vrátane AHD a SDI). Jeho hlavnou funkciou je nastavenie parametrov kamery (menu, optika) pri jej inštalácii, servise alebo pravidelnej údržbe, takže slúži ako jednoduchý nástroj pre inštalačné firmy.

Pri IP kamerách je tento prvok minimálne nezvyčajný, ale mimoriadne praktický, spolu s micro USB konektorom výrazne zjednodušuje nastavenie a inštaláciu kamier.

V kamerách série “X” vybavených objektívom s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou je vždy prítomná funkcia motorického ovládania pre vzdialené nastavenie zorného uhlu a zaostrenia. A práve integrovaný joystick umožňuje priamo na mieste jednoduché a rýchle nastavenie, resp. konkrétnu zmenu ohniska, autofocusu a doostrenie objektívu. Táto funkcia je samozrejme dostupná aj v nastaveniach cez web stránku kamery.

Druhým „zlepšovákom“ je micro USB konektor. Ten slúži na pripojenie “WiFi donglu”, ktorým sa vytvorí možnosť bezdrôtového pripojenia priamo na kameru. Systém je nastavený tak, že ku kamere sa môžete pripojiť akýmkoľvek mobilným zariadením podporujúcim WiFi a pohodlne nastaviť prakticky všetky parametre kamery. Už žiadne akrobatické a nebezpečné nastavovanie na rebríku v tesnej blízkosti kamery. Vytvorený WiFi prístup na kameru má vždy tú istú IP adresu (192.168.100.1), na ktorú sa môžete pripojiť buď pomocou voľne dostupnej aplikácie pre Android a iOS (Wisenet Installation) alebo štandardne cez webový prehliadač tak, ako by ste sa pripájali na kameru cez PC.

Rozdiel medzi nastavovaním cez appku a web je v tom, že aplikácia poskytuje len obmedzené možnosti nastavenia funkcií, zatiaľ čo cez web prehliadač nastavíte všetky parametre kamery. V praxi je pre nastavenie pozície a zorného uhla kamery aplikácia úplne postačujúca. Navyše nemusíte nosiť žiadne servisné zariadenia a myslieť na to, čo Vám chýba v inštalačnom kufri. Stačí Váš smartfón, ktorý máte stále pri sebe.

Postup je jednoduchý.

Pod krytom kamier Wisenet X
Pod krytom kamier Wisenet X

Ak máte kameru už nainštalovanú na mieste a pripojenú na napájací zdroj (PoE alebo cez svorky), uvoľníte časť podstavca kamery (pri bulet kamerách), alebo kupolový kryt kamery (pri dome kamerách) pod ktorým je spomínaný joystick a micro USB konektor. Doň pripojíte “WiFi dongle” a kamera automaticky začne šíriť WiFi signál. Zoznam podporovaných “WiFi dongle” zariadení je uvedený v návode alebo si ho môžete zobraziť v aplikácii Wisenet Installation.

Vytvorená WiFi sieť má označenie, v ktorom vidíte konkrétny model kamery. Následne len pripojíte svoje zariadenie na danú sieť. Sieť je bez hesla.

Pod krytom kamier Wisenet X
Pod krytom kamier Wisenet X

V ďalšom kroku pustíte aplikáciu Wisenet Instalation, ktorá automaticky načíta model konkrétnej kamery a jej MAC adresu. Po prihlásení sa Vám sprístupní obraz z kamery.

„Pod krytom kamier Wisenet X
„“

V tomto štádiu môžete nastaviť požadovanú pozíciu kamery, pomocou poistných skrutiek kamery, resp. požadovaný uhol záberu (ohniskovú vzdialenosť) kamery, buď prostredníctvom aplikácie alebo použitím joysticku.

Pod krytom kamier Wisenet X
Pod krytom kamier Wisenet X

Ako bolo spomenuté, okrem aplikácie je možné využiť aj prístup cez štandardné web prehliadače, stačí zadať IP adresu kamery do vyhľadávača a jej prihlasovacie údaje.
V súvislosti s prihlásením je v oboch prípadoch použitý štandardný prístup do admin účtu. Ak sa potrebujete pripojiť na úplne novú kameru, ktorá ešte nemá aktivované nové heslo, použite predvolené (4321).

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokAXIS Forensic WDR
Ďalší článokZamerané na zdravotnú starostlivosť
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ