ZDIEĽAŤ

Pre priemerného používateľa automobilov to nemusí byť úplne zrejmé, ale technológia rozpoznávania evidenčných čísel vozidiel ( License plate recognition – LPR ) je momentálne rozšírená viac než kedykoľvek predtým. S technologickým rozvojom sa táto technológia stala ekonomickým a robustným riešením pre viaceré inštalácie, ako je kontrola prístupu a činnosť policajných zložiek.

Mnohí však stále nevedia, ako technológia LPR skutočne funguje. Bob Mesnik, prezident systémového integrátora Kintronics v nedávnom článku poukazuje na to, že kľúčové prvky, ktoré vstupujú do systému LPR, sú analytický softvér, ktorý premieňa obrázky na počítačové znaky a dobrú IP kameru. Analytický softvér na konverziu je podobný optickému softvéru na rozpoznávanie znakov (OCR).

„LPR je k dispozícii ako samostatný systém alebo je súčasťou dodávky s niektorými systémami na správu videa IP kamerou“, povedal Mesnik.

Časti systému LPR

Prvou súčasťou rozpoznávania poznávacej značky je samotná IP kamera. Je dôležité, aby sieťová kamera používaná na tento účel bola schopná zachytiť obraz s vynikajúcou kvalitou obrazu, keďže práca analytického softvéru je od nej veľmi závislá. Rozlíšenie by malo byť na vysokej úrovni bez ohľadu na deň alebo noc.

„V prípade ak nie je k dispozícii dostatočné štandardné osvetlenie, je možné pridať infračervené osvetlenie,“ povedal Mesnik.

„To môže byť použité ako samostatné svietidlo alebo poskytnuté prostredníctvom IP kamery, ktorá má zabudovaný IR žiarič. Mnoho poznávacích značiek má reflexnú farbu, ktorá zvýrazňuje číslo pri osvetlení IR žiaričom. Sieťová kamera by mala tiež podporovať široký dynamický rozsah (WDR), aby zvládla extrémne osvetlenie, ktoré môže byť prítomné.“

Rovnako existujú špeciálne požiadavky pre konkrétne inštalácie. Ak napríklad kamera potrebuje zachytiť evidenčné značky z blízkych vozidiel, malo by existovať ustanovenie na zablokovanie oslnenia kamery zo svetlometov.

Rýchlosť vozidla je tiež rozhodujúcim faktorom, pokiaľ ide o dosiahnutie vysokokvalitných obrázkov. Čím rýchlejší je pohyb vozidla, tým ťažšie je zachytenie a spracovanie evidenčných značiek vozidla. Pre efektívne fungovanie by IP kamera mala mať vysokú snímkovú rýchlosť a krátku rýchlosť uzávierky. Podľa Mesnika v mnohých prípadoch je potrebná rýchlosť uzávierky menej ako 1/1000 sekundy, aby sa zabránilo rozmazaniu.

Umiestnenie kamery je tiež dôležité. Integrátori by sa mali uistiť, že kamery nie sú umiestnené v polohe, aby nezobrazovali registračnú tabuľku v extrémnom uhle. Vo väčšine prípadov kamera zachytí jeden jazdný pruh, pričom veľkosť pruhu je určená rozlíšením kamery.

„Čím širšie je zorné pole kamery, tým je potrebné vyššie rozlíšenie,“ povedal Mesnik.

Rozlíšenie kamery

Úloha rozlíšenia sieťovej kamery je celkom zjavná. Čím vyššie je rozlíšenie, tým lepšie sú šance na jasné zachytenie znakov na poznávacej značke. Aby sa veci uľahčili, mnohé systémy LPR si definujú požadovanú mieru rozlíšenia, aby ich systémy fungovali správne. Zvyčajne sa jedná o pixely na poznávacej značke, pixelov naprieč znakom alebo pixelov na meter.

Požadované rozlíšenie kamery je možné definovať, keď je známe rozlíšenie na poznávacej značke.

Algoritmy LPR

Konečným komponentom riešenia rozpoznávania poznávacích značiek je analytický softvér, ktorý sa používa na rozpoznávanie znakov. Hlavnou technológiou, ktorá sa tu používa, je optické rozpoznávanie znakov.

„Prvá technika sa zhoduje s obrázkami,“ povedal Mesnik.

„Uloží všetky obrazové body a zodpovedá vzoru obrazu voči uloženým obrazom. Druhá metóda vyberá prvky, ako sú čiary, krivky a pretína vytvorenie zhody. Vo všetkých prípadoch sa obrázok poznávacej značky prevádza na kódovaný počítačový znak. Tieto informácie je možné porovnávať s databázou alebo len nahrávať na neskoršie použitie.“

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
canex@canex.sk / +421 918 450 870

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokAxis predstavuje nový rad pozičných kamier pre rozšírené možnosti reakcie pri dohľade nad rozľahlými priestormi
Ďalší článokAxis vylepšuje technológiu Zipstream pre nové panoramatické kamery s rozlíšením 4K
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ