ZDIEĽAŤ

Životné prostredie je jeden z najväčších problémov, ktorým momentálne mestá, ktoré monitorujú čistotu ovzdušia a recykláciu odpadu čelia. Našťastie internet vecí (Internet of Things – IoT) a ďalšie inteligentné technológie môžu zohrať svoju úlohu v tomto ohľade.

Singapore urobil veľa vo využívaní internetu vecí k zlepšeniu životného prostredia v meste. Senzory rozmiestnené v bytových komplexoch upozorňujú obyvateľov o ich spotrebe energie, produkcie odpadu a spotrebe vody (Singapure má snahu ísť smerom k nezávislosti od vody) a vláda môže tieto dáta využívať pre budúce konštrukčné a plánovacie účely.

Veľká Británia urobila tiež veľa v tomto smere. Jedným z príkladov je projekt BuggyAir iniciovaný Akadémiou Internet vecí (IOTA). Projekt je nasadení vo veľkých britských mestách a k náprave britskej kvality ovzdušia prispievajú senzory nainštalované na detských kočíkoch, ktoré merajú znečistenie, potenciálne škodlivým vzduchom, na úrovni konkrétnej ulice v reálnom čase. Vstavané GPS zaznamenáva presné umiestnenie každého dátového bodu a akcelerometer v kombinácii s GPS určuje, kedy je kočík v prítomnosti autobusu alebo auta. Dynamická mapa kvality ovzdušia je potom vytvorená automaticky nahraním anonymných dát o kvalite ovzdušia zo zariadení a je možné ju kombinovať s údajmi z iných senzorov umiestnených v detských kočíkoch po celom meste.

Lepšie monitorovanie pomocou IoT

Rovnako prevencia pred prírodnými katastrofami, ako sú povodne a zosuvy pôdy, je dôležitou súčasťou pri rokovaniach miest, ktorým záleží na životnom prostredí. Jedna zo spoločností poskytujúcich IoT-Based Monitoring riešenie na prevenciu prírodných katastrof v oblasti životného prostredia je Geonerve technológie, založená na Taiwane.

Toto riešenie sa skladá z jednotlivých čidiel, vrátane zrážkomera, senzoru hladiny vody a povrchových senzorov. Dáta sú potom prenášané prostredníctvom prenosových protokolov, ako je Lora, k bráne, ktorá potom prenáša informácie prostredníctvom mobilných technológií, ako je 3G alebo 4G. Video monitorovací systém je medzitým využívaný na účely monitorovania.

Lepšie monitorovanie pomocou IoT

Cieľom týchto riešení je zvýšiť bezpečnosť v mestskom prostredí. „Napríklad, ak zaznamenáme nárast hladiny vody, môžme uzavrieť oblasť pre návštevníkov alebo evakuovať miestnych obyvateľov,“ povedal Mike Chen, generálny manažér Geonerve Technology, dodal že ich riešenia sú rozmiestnené v rôznych mestách na Taiwane.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokInteligentné video funkcie – Päť skvelých vecí, ktoré môžete robiť s analýzou obrazu
Ďalší článokHanwha Techwin uzavrela globálne partnerstvo so spoločnostou NVIDIA, lídrom v oblasti umelej inteligencie
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ