ZDIEĽAŤ

Sieťové kamery budú naďalej nahrádzať analógové zariadenia v bezpečnostnom segmente, rastúci trend je aj pri rozširovaní funkcionalít týchto zariadení. Kamery sa stávajú oveľa inteligentnejšími vďaka video analytickým funkciám integrovaných priamo v kamere, od detekcie pohybu, počítanie ľudí a rozpoznávania tváre.

Niektoré z najpopulárnejších aplikácií video analytických funkcií:

Perimetrická ochrana

Najnovšie riešenia pre perimetrickú ochranu sú založené na termovíznych kamerách so vstavaným softvérom pre analýzu obrazu. Termovízne kamery dokážu „vidieť“ v úplnej tme a poskytujú automatické upozornenie, keď človek vstúpi do vopred definovanej oblasti vnútri zorného pola kamery. Kamery môžu byť nastavené na detekciu pohybujúcich sa osôb, či vozidiel a upozorňujú na možné narušenie v reálnom čase. Bezpečnostné tímy môžu rozpoznať podozrivú aktivitu a vizuálne overiť, čo sa deje pred prijatím príslušných opatrení. Tieto systémy možno ľahko integrovať s inými IP kamerami, reflektormi, alebo reproduktormi, ktoré dokážu odradiť prípadného narušiteľa.

Rozpoznávanie tváre

Rozpoznávaním tvárí sa zvyšuje nielen bezpečnosť, ale môže tiež pomôcť organizáciám vytvoriť lepšiu zákaznícku skúsenosť. Kamery disponujúce softvérom na rozpoznávanie tváre dokážu rozpoznať a identifikovať konkrétnu tvár s databázou skôr uložených snímok behom milisekúnd a tým jednoznačne identifikovať VIP zákazníka alebo určiť nechceného jednotlivca, prípadne využit túto funkciu na riadenie prístupu do konkrétnych priestorov.

Audio detekcia

Dnešné inteligentné kamery dokážu nielen vidieť, ale môžu tiež aj počuť. Mnoho bezpečnostných incidentov predchádza aj nejaký druh hluku – hlasný agresívny krik, rozbitie skla, detský plač, výbuch, výstrel zo strelnej zbrane, či škrípanie pneumatík. Kamery so schopnosťou audio detekcie môžu pridať veľkú hodnotu do Vášho bezpečnostného systému.

Počítanie osôb

Veľmi populárna funkcia využívaná najmä v maloobchode. Poskytuje dáta pre pochopenie toho, ako počet zákazníkov kolíše v priebehu času a tým pomáha zlepšiť maloobchodom propagáciu a prispôsobovať počet zamestnancov na základe výsledkov analýzy, ale počítanie ľudí je tiež užitočné na letiskách, v múzeách a všade tam, kde sú potrebné detailné štatistiky návštevnosti. Moderné inteligentné video analytické nástroje ponúkajú moduly na počítanie ľudí v rade pred pokladňou, počítanie prechodov vstupy/výstupy, tzv. heat mapy – tepelné mapy pohybu zákazníka v predajni a integráciu s vašim POS- systémom, ktorý poskytuje cenné informácie o vašich zákazníkoch.

Rozpoznávanie EČV

Automatizované rozpoznávania evidenčných čísiel vozidiel je tradične nákladnejšia funkcionalita. V súčasnej dobe je možné použiť štandardné IP kamery v kombinácii so softvérom pre analýzu obrazu. To znižuje náklady a zlepšuje škálovateľnosť systému aj pre väčší počet aplikačných oblastí.

Jedine ich správnym zohľadnením je možné vytvárať systémy tak, aby vykonávali funkcie, ktoré sú od nich požadované. V neposlednom rade je potrebné dávať pozor na to, s akými technológiami sa pracuje a poznať ich limity. Vývoj umožnil znižovanie nákladov a rozširovanie aj bezpečnostných technológií. Je potrebné si však uvedomiť, že sa jedná o oblasť bezpečnosti, preto je na zváženie, aké technológie sa používajú. Implementácia nevhodnej technológie môže vytvoriť len mylný pocit bezpečnosti a jej nedostatočnosť sa prejaví až po vzniku nežiaducich udalostí.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokWISENET X – Dajte priechod extrémnemu výkonu
Ďalší článokLepšie monitorovanie životného prostredia pomocou IoT
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ