ZDIEĽAŤ

Spoločnosť Hanwha Techwin (pred tým Samsung Techwin) pokračuje v uvádzaní nových modelov kamier H.265 exkluzívnou sériou Wisenet P, ktorá okrem iných funkcií, zahŕňa aj rozlíšenie 4K a smart kodek Wisestream.

Portál IPVM uverejnil test exkluzívnej bullet kamery Wisenet – Samsung PNO-9080R, ktorý bol realizovaný v nočnom aj dennom prostredí a porovnávaný s obdobnými 4K bullet kamerami značiek Axis, Dahua a Hikvision. Testy sa sústredili na meranie kvality IR prísvitu, dátového toku, konfigurácie a pod.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung

Zhrnutie
Pri denných aj nočných scénach dosahovala kamera Wisenet – Samsung PNO-9080R mierne lepšie výsledky oproti porovnávaným 4K kamerám. Kamera má solídny rozsah IR prisvietenia, konkurencieschopnú úroveň dátových tokov s podporou smart kodeku a to pri cene porovnateľnej alebo nižšej ako konkurenčné zariadenia.

Využitie kodeku H.265 môže znížiť dátové toky, avšak tieto streamy zatiaľ nie sú podporované mnohými VMS (video management software) systémami. Priestor pre možné výhody momentálne vidíme v prípade použitia kompletného riešenia kamerového systému (end-to-end) od spoločnosti Hanwha systems, v ktorom sa využije aj Samsung nahrávacie zariadenie (NVR).

Všeobecne, pre tých, ktorí hľadajú 4K riešenie do vonkajšieho prostredia, špeciálne ak sa jedná o prostredie so zlými svetelnými podmienkami, je trieda kamier “Wisenet P” solídna voľba.

Cena
Odhadovaná koncová cena kamery Wisenet – Samsung PNO-9080R sa pohybuje na úrovni 1400€, čo je porovnateľné s 4K bullet kamerami Hikvision DS-2CD4A85F-IZH alebo Dahua IPC-HFW81200E-Z.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung

Vzhľad
Kamera Hanwha – Samsung PNO-9080R je konštrukciou podobná štandardným bullet kamerám. Bližšie o konštrukcii a vzhľade tejto kamery si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Rozsah IR
V teste IR prísvitu kamera Hanwha – Samsung PNO-9080R dosiahla datasheetových 40 m, dokonca túto hodnotu mierne prekonala, čo je vidieť nižšie. Približujúci sa objekt je jasne osvetlený na vzdialenosti cca 45 m, indikuje to aj značka, ktorú vidíte v pravom spodnom rohu.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
4 K bullet kamery Wisenet Samsung
Testy boli vykonávané cez deň vo vonkajšom prostredí na parkovisku.

Test zorného poľa
Denné testy vo vonkajšom prostredí na parkovisku (referenčná snímka nižšie), a tiež v noci bez umelého osvetlenia (IR prísvit vypnutý). Úroveň osvetlenia počas nočnej scény sa pohybovala v rozsahu od 6,5 lux v blízkosti kamery do 0,01 lux v priestore.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
Nakoniec pri PPM114 (PPF 35) bol objekt mierne rozoznateľný len pri kamere Hanwha – Samsung. Pri ostatných kamerách bol stratený v šume obrazu.

Porovnanie pri podmienkach s nízkou úrovňou svetelnosti

V malej vzdialenosti objektu od kamery (PPF~160/PPM~524), v blízkosti kamery s PPF 160 Wisenet Samsung PNO-9080R a Panasonic 781 dosiahli s rozoznateľnosťou detailov tváre podobné výsledky. Testovacia tabuľa bola jasne čitateľná do riadku 5/6. Hikvision 4585 zobrazoval objekty mierne rozmazané. Je potrebné poznamenať, že rozmazanie nebolo spôsobené nesprávnym zaostrením. Všetky kamery boli riadne zaostrené pred testovaním. Podobné rozostrenie sa objavilo aj v iných testoch. Kamera AXIS P1428-E bola znevýhodnená, keďže nedisponovala IR prísvitom a teda logicky neposkytla žiaden obraz.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
V týchto podmienkach PNO-9080R poskytla najjasnejší obraz spomedzi testovaných kamier.

Vo väčšej vzdialenosti (cca 18 m), PPM kleslo na 164 (PPF 50). V týchto podmienkach PNO-9080R poskytla najjasnejší obraz spomedzi testovaných kamier. Poskytla miernu výhodu v detailoch objektu, kedy sa dali ešte zhruba rozoznať okuliare a bunda snímaného objektu. Pri ostatných kamerách tieto detaily neboli viditeľné.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
Objekt mierne rozoznateľný len pri kamere Wisenet – Samsung. Pri ostatných kamerách bol stratený v šume obrazu.

Nakoniec pri PPM114 (PPF 35) bol objekt mierne rozoznateľný len pri kamere Wisenet – Samsung. Pri ostatných kamerách bol stratený v šume obrazu.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung

Porovnanie pri podmienkach denného svetla

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
Obraz z kamery Wisenet – Samsung bol viditeľne svetlejśí oproti ostatným.

Počas snímania cez deň dosiahli všetky kamery veľmi podobné výsledky, kvôli vysokému PPM. Avšak obraz z kamery Wisenet – Samsung bol viditeľne najsvetlejší v porovnaní s ostatnými (svetelnosť bola na úrovni 3000 lx).

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
Wisenet – Samsung kamera poskytla mierne lepší obraz s lepším detailom objektu

Vo väčšej vzdialenosti na úrovni PPM 164 (PPF 50) Wisenet – Samsung kamera poskytla mierne lepší obraz s lepšou čitateľnosťou detailov objektu, ako sú črty tváre, okuliare a oblečenie.

To isté sa prejavilo aj pri ďalšom porovnaní v ešte väčšej vzdialenosti 30 m. Tu bolo možné na obraze z kamery Wisenet – Samsung rozpoznať ešte druhý riadok testovacej tabule a zhruba črty tváre, zatiaľ čo pri ostatných kamerách bol rozoznateľný prvý riadok testovacej tabule bez detailov objektu.

Upozornenie: VBR nie je VBR
Podobne ako séria “Wisenet – Samsung Q”, ktorá nemá implementovanú funkciu true VBR, upravujúcu veľkosť kompresie na základe špecifikovanej hodnoty, nie je žiadne nastavenie pre veľkosť kompresie ani vo webovom rozhraní kamery SNO-9080R (obrázok nižšie). Predchádzajúce modely kamier Samsung poskytovali možnosť nastavenia kompresie v rozsahu od 1 do 20. Bez tejto možnosti bolo potrebné pre porovnanie (dátový tok vs. kvalita) s inými H.264 streamami, vykonať prispôsobovanie vhodného dátového toku pre jednotlivé scény spôsobom pokus – omyl. Ďalej rozoberané nižšie.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung

Porovnanie dátových tokov
Vzhľadom na to, že kamera neposkytuje spôsob nastavenia kompresie, bolo prispôsobenie dátového toku vykonávané zmenou nastavenia jeho stropu pre jednotlivé scény, až pokiaľ podľa meraní nebola dosiahnutá hodnota Q cca 28. V dobre osvetlených scénach to bolo 4 Mb/s a 8 Mb/s v tmavých scénach.

Dátové toky H.264 streamu z kamery Wisenet – Samsung série P pri zapnutej funkcii Wisestream na úroveň „stredná“ boli porovnateľné s inými kamerami s funkciou smart stream v denných aj nočných scénach. Pri scénach s vyššou mierou pohybu bol dátový tok mierne vyšší. Pri kodeku H.265 boli dátové toky kamery citeľne nižšie.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung

Nové webové rozhranie Wisenet

Kamery Wisenet – Samsung série P prišli na trh s novým web rozhraním. Najvýraznejšou zmenou je podpora všetkých webových prehliadačov, bez potreby inštalovania doplnku ActiveX pre živý obraz alebo pre konfiguráciu. Zvláštne je to, že prostredie webového rozhrania sa líši podľa toho, aký prehliadač je použitý. Nový vzhľad sa zobrazuje v prehliadačoch Chrome, Firefox a Safari, zatiaľ čo v IE sa zobrazuje starší vzhľad.

Toto webové rozhranie je responzívne a použiteľné na mobilných zariadeniach rovnako ako v PC.

4 K bullet kamery Wisenet Samsung
Odhliadnuc od týchto zmien je používateľské web rozhranie v rovnakej štruktúre a rozložení ako staršie verzie. Na obraze sa zobrazuje iba logo Wisenet, Hanwha alebo Samsung nie sú zobrazované.

Parametre testovaného zariadenia
Boli použité tieto verzie firmvérov:
– Wisenet PNO-9080R: 1.00_160620
– Axis P1428-E: 6.40.1
– Hikvision DS-2CD4585F-IZH: 5.4.0
– Panasonic WV-SFV781L: 2.50

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať :
canex@canex.sk / +421 918 450 870

Zdroj: ipvm.com, autor: Ethan Ace
www.ipvm.com/reports/wisenet-p-4k-test

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokTechnologické trendy v security odvetví na rok 2017
Ďalší článokVývoj technológií elektronickej ochrany tovaru
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ