ZDIEĽAŤ

Úložisko je dôležitým, aj keď často opomenutým aspektom pri návrhu riešenia video monitorovacieho systému. Moderné sieťové kamery a ich rozlíšenie dokážu vytvoriť nenásytný dopyt po väčšom úložnom priestore, a skladovacie náklady tak môžu predstavovať až 30% nákladov na celý projekt monitorovacieho systému.
Nové kodeky štandardu H.264/H.265 Vám môžu pomôcť znížiť nároky na úložnú kapacitu monitorovacieho systému.
Súčasné pokroky v oblasti vývoja IP kamier vychádzajú z predpokladu potreby stále väčšej a väčšej kapacity úložného miesta, a tak je možné sledovať rastúci význam vývoja týchto kodekov.

„Nemyslím si, že cena uskladnenia dát môže mať klesajúcu tendenciu natoľko, aby to malo vplyv na celkové náklady monitorovacieho systému. Náklady na skladovanie klesli v priemere o 50 percent v priebehu posledných troch rokov, ale kvalita obrazu kamier sa zvýšila viac ako trikrát.“

„Kým Vaša sieťová kamera v minulosti disponovala rozlíšením 1 megapixel, v súčastnosti sú to 3-4 megapixely, takže dôležitosť vývoja kodekov na redukciu dátového toku a úsporu úložísk je oveľa dôležitejšia ako samotné skladovanie,“ povedal Andy Hoang, CEO spoločnosti i3 International.

H.264 alebo H.265?
Voľba kodekov je dôležitým faktorom, ktorý významne ovplyvňuje požiadavky na úložný priestor. V súčasnej dobe je technológia H.265 stále vo svojich ranných fázach. Zdá sa, že H.264 nie je vyradený, ale že inteligentnejšie kodeky sú zavádzané aj kvôli rozšíreniu jeho použitia.

„Technológia H.265 môže účinne znížiť nároky na nahrávacie zariadenia a prenosové rýchlosti videa a ukladanie dát, ale s vyššími požiadavkami na výkon systému/hardvér.

Niektoré video monitorovacie systémy/zariadenia poskytujú posilnenú streaming technológiu založenú na H.264, čo umožňuje rýchlejšiu aktualizáciu firmvéru a vyššiu kompatibilitu systému, rovnako ako pri technológii Zipstream od spoločnosti AXIS, prípadne technológia Wisestream od Hanwha Techwin “ uviedol Alan Kao, Product manager v spoločnosti QNAP Systems.

Podľa Stefan Lundberga, inžiniera od Axis Communications, efektivita technológie H.264 je to, čo ju drží na trhu.
„Práve teraz vidíme obrovské zlepšenie pre H.264, hoci ide o vyspelý kompresný štandard obrazu. Dôvodom je to, že prvýkrát vidíme špecifický kodek určený len pre segment video monitorovacích systémov. V minulosti bol každý kompresný kodek navrhnutý pre vysielanie s použitím audia. Optimalizáciou kodeku pre náš segment môžeme radikálne znížiť šírku pásma a tým ho používať efektívnejšie.“

„Zdá sa, že H.264 nie je vyradený, ale že inteligentnejšie kodeky sú zavádzané aj kvôli rozšíreniu jeho použitia.“

H.265 je stále ešte vo fáze spustenia a dodávky podporovaného hardvéru sú zatiaľ obmedzené, ako aj nejasnosti okolo licenčných podmienok.

„Jedným z hlavných spúšťačov pre technológiu H.265 je zavedenie 4K (8 MP), ako nové štandardy nahradzujúceho HD príp. FULL HD (2 MP). Bezpečnostný priemysel bude nasledovať trend televízneho priemyslu, kde 4K a H.265 je teraz novým technologickým štandardom.

Vidíme, ako inteligentné H.264 kódery môžu pomôcť znížiť požiadavky na skladovanie v scénach s nízkym počtom aktívnych prvkov, ktoré sú typické pre bezpečnostné aplikácie a inteligentné H.265 kódery pomôžu ušetriť ešte viac, vzhľadom k neodmysliteľne lepšej kompresnej technológii H.265. „

Je však potrebné spomenúť, že špekulácie vytvorili mylnú predstavu toho, že technológiou H.265 možno ušetriť až 50 percent skladovacej kapacity. Teraz vieme, že je to možné len na 30 percent.
Výrobcovia sieťových kamier prichádzajú s kombináciou H.265 s vlastnými komprimačnými technológiami. Napríklad spoločnosť AXIS vydala svoju vlastnú kompresnú technológiu záznamu obrazu Zipstream, ktorý bol vyvinutý, aby bol kompatibilný s H.265.

Pomocou tejto technológie sú kamery schopné optimalizovať kvalitu špecifických oblastí v scéne a upraviť kódovanie automaticky k maximalizácii šírky pásma a efektívnosti využitia.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSieťové kamery Samsung Wisenet P s rozlíšením 12Mpx
Ďalší článokAXIS predstavuje nové kamery rady Q35, vrátane modelov s nerezovým telom
Obchodná spoločnosť CANEX, spol. s r.o. vznikla v roku 1994 v Bratislave. Od prvých rokov pôsobenia sa zamieravala na počítačové siete a distribúciu IP technológií. V roku 1996 po získaní distribučnej zmluvy s firmou AXIS communications AB sa rozhodla špecializovať na IP video monitorovacie systémy a vlastný vývoj programového vybavenia pre IP video monitoring pod značkou WatchSystem. Od začiatku sme na Slovensku formovali a vytvárali mladý, ale dynamicky rozvíjajúci sa trh s IP kamerami a IP security riešeniami. Dnes je tento trh jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete. V súčasnosti našim partnerom ponúkame najširšie služby na Slovenskom trhu v oblasti IP security videa, od návrhu projektov, cez zákazkový vývoj softvéru až po školenia a poradenstvo.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ